fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kościół

Łódź: 55 proc. uczniów nie chodzi na lekcje religii

Tylko niespełna 45 proc. uczniów szkół samorządowych w Łodzi chodzi na lekcje religii.
Fotorzepa, Rafał Guz
Niespełna 45 proc. uczniów szkół samorządowych w Łodzi uczęszcza w tym roku na lekcję religii, gdy trzy lata temu ta grupa była dwukrotnie liczniejsza.

Takie dane podaje lokalny "Dziennik Łódzki". Poprosił on łódzki Urząd Miasta o informacje w sprawie lekcji religii w samorządowych szkołach zebrane na podstawie wrześniowych deklaracji uczniów i ich rodziców w sprawie lekcji religii.

Z tych danych widać  duży odpływ z katechezy w Łodzi. Na 60,8 tys. uczniów miejskich szkół tylko 27,2 tys. uczęszcza w tym roku na katechezę. Trzy lata wcześniej na lekcję religii chodziło 81 proc. łódzkich uczniów (53 tys. z ówczesnych 65,5 tys.).

Najgorzej jest w liceach i szkołach zawodowych. Udział w katechezie zadeklarowało tylko 38,6 proc. uczniów, w podstawówkach – 44 proc.

Najwyższe wskaźniki zanotowano w ostatnich klasach wygaszanych właśnie gimnazjów. Deklarację udziału w religii złożyło niemal 75 proc. uczniów.

Ksiądz Paweł Kłys, rzecznik Archidiecezji Łódzkiej w rozmowie z gazetą przyznaje, że z corocznych zestawień, które otrzymuje kuria od katechetów, wynika, że maleje liczba uczniów na lekcjach religii.

Zdaniem  duchownego wpływ na to ma umieszczanie katechezy na pierwszej godzinie zajęć uczniów (a także na tzw. „zerówce") lub na końcu planu dnia.

– Szczególnie układanie dwóch godzin religii w jeden blok może skłaniać do rezygnacji, jeśli np. trwa on w godz. 14-15:35. Przecież uczniowie są też zapisani na zajęcia pozalekcyjne: z języków obcych, sportowe. Z kolei katecheza na "zerówce" sprawia, że uczniowie, zwłaszcza dojeżdżający do Łodzi, lub z drugiego końca miasta, mogą mieć problemy z dotarciem na czas do szkoły – uważa ks. Kłys.

Z danych „Dziennika Łódzkiego" wynika, że rezygnacja z lekcji religii nie oznacza, iż automatycznie uczniowie zapisują się na lekcję etyki. W Łodzi wybrało ją 4 tys. uczniów.

Z danych gazety wynika, że w mniejszych miastach regionu katecheci nie muszą obawiać się o pracę, bo tam odpływ uczniów z zajęć jest dużo mniejszy nie w Łodzi.

W szkołach ponadgimnazjalnych powiatu łaskiego na religię nie chodzi 20 proc. ich uczniów. Przed rokiem - 18.

Jednak w Zduńskiej Woli chodzą wszyscy, z wyjątkiem I LO, w którym na katechezę nie uczęszcza 41 proc. uczniów, a tylko 16 z 200 postawiło na etykę. Z kolei w podstawówkach i gimnazjach Radomska na katechezę nie chodzi 44 uczniów.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA