fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kościół

Prezydent nie odbierze stopnia generalskiego apb. Głodziowi

Fotorzepa/ Piotr Wittman
Rzecznik prezydenta Błażej Spychalski poinformował, że Andrzej Duda nie odbierze stopnia generalskiego ukaranemu przez Watykan abp. Sławojowi Leszkowi Głodziowi. Jest to możliwe wyłącznie na podstawie prawomocnego wyroku sądu.

Arcybiskup Głódź i biskup Edward Janiak zostali ukarani przez Watykan za zaniedbania w wyjaśnianiu spraw dotyczących przypadków pedofilii wśród księży.

Obaj hierarchowie mają się wyprowadzić z terenu swoich dotychczasowych diecezji, nie mogą tam uczestniczyć w żadnych publicznych celebracjach. Ponadto mają wpłacić nieokreśloną - jej wysokość została pozostawiona ich decyzji - kwotę na rzecz pomagającej osobom wykorzystywanym seksualnie Fundacji św. Józefa.

Po opublikowaniu tej informacji pojawiły się głosy domagające się odebrania abp. Głodziowi stopnia generalskiego. Hierarcha w kwietniu 1991 roku, za prezydentury Lecha Wałęsy, został mianowany generałem brygady, a w listopadzie 1993 generałem dywizji. 

Domagali się tego m.in. ks. Isakowicz-Zaleski...

...oraz były Dowódca Generalny Rodzaju Sił Zbrojnych gen. Mirosław Różański.

W odpowiedzi na te żądania rzecznik prezydenta Błażej Spychalski stwierdził, że odebranie stopnia generalskiego może nastąpić wyłącznie na podstawie prawomocnego wyroku sądu.

- Apelowałbym do każdego, kto wygłasza takie tyrady, by zapoznał się po prostu z obowiązującym w Polsce prawem - powiedział rzecznik.

Padło również pytanie o ewentualne pozbawienie abp. Głodzia licznych odznaczeń państwowych, co leży w mocy Andrzeja Dudy. Postanowieniem prezydenta RP Lecha Wałęsy z 18 grudnia 1995 roku Hierarcha został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, zaś postanowieniem prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego z 2 listopada 1998 - Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą tego orderu.

Sam Wałęsa tłumaczył Interii, że nadanie stopnia generalskiego arcybiskupowi było propozycją ówczesnych przywódców Kościoła w Polsce.

Spychalski zapewnił, że taki wniosek, jeśli wpłynie, zostanie przekazany odpowiednim kapitułom.

Źródło: Interia
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA