fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kościół

Apelacja odrzucona: Kardynał Pell zostanie w więzieniu

AFP
Były skarbnik Watykanu, kardynał George Pell pozostanie w więzieniu przez co najmniej trzy lata, po tym jak sąd odrzucił apelację kardynała od wyroku skazującego go na sześć lat więzienia za pięć przypadków napastowania dwóch chłopców w czasie, gdy duchowny był arcybiskupem Melbourne w późnych latach 90-tych - informuje Reuters.

Kardynał Pell jest najwyższym rangą duchownym Kościoła katolickiego skazanym za czyny pedofilskie. W marcu sąd skazał go na sześć lat więzienia za napastowanie dwóch 13-letnich chłopców należących do kościelnego chóru. Kardynał miał się dopuścić czynów pedofilskich w Katedrze Św. Patryka, w czasie gdy był arcybiskupem Melbourne.

Kardynał odwołał się do sądu apelacyjnego stanu Victoria twierdząc, że wyrok w jego sprawie był pozbawiony podstaw, biorąc pod uwagę przedstawione dowody i przebieg procesu.

Jednak sąd apelacyjny zdecydował, że wyrok był uzasadniony. Zdaniem sądu ofiara księdza zeznająca w procesie "w sposób oczywisty nie kłamała, nie fantazjowała i dała świadectwo prawdzie".

"Jak można się spodziewać były rzeczy, które on (świadek) pamiętał i wiele rzeczy, których nie pamiętał" - orzekło dwóch sędziów z trzyosobowego składu orzekającego (jeden sędzia przedstawił zdanie odrębne). Zdaniem dwójki sędziów świadectwa osób broniących kardynała różniły się natomiast jeżeli chodzi o ich "jakość i spójność".

Sędziowie odrzucili też argumenty kardynała, że ten nie mógł napastować chłopców seksualnie w katedrze ze względu na to, że miał na sobie ciężkie szaty liturgiczne.

Kardynał Pell będzie mógł ubiegać się o zwolnienie warunkowe najwcześniej w październiku 2022 roku. Będzie miał wówczas 81 lat.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA