fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Jak często chorują zaszczepieni przeciw Covid-19? Włoskie dane: 10 razy radziej

AFP
Wśród osób zaszczepionych mogą się pojawiać przypadki zakażeń koronawirusem, ale ich liczba jest znacznie mniejsza, niż wśród osób nieszczepionych - poinformował Włoski Narodowy Instytut Zdrowia (Instituto Superiore di Sanita - ISS).

ISS poinformował na swojej stronie internetowej, że ze zgromadzonych danych wynika, iż częstość występowania Covid-19 wśród osób w pełni zaszczepionych jest 10 razy niższa, niż wśród nieszczepionych.

„Porównanie tych danych mówi nam, że szczepionka działa” – stwierdza ISS. Instytut zauważa, że postępująca akcja szczepień może doprowadzić do „paradoksalnego efektu”, w którym liczba infekcji, hospitalizacji i zgonów będzie podobna w grupie zaszczepionych i nieszczepionych. Jednak gdy dane z obu tych grup porówna się do całej populacji, okaże się, że przypadki zakażeń występują znacznie rzadziej wśród zaszczepionych.

Według najnowszych danych rządowych ponad połowa populacji Włoch w wieku powyżej 12 lat – prawie 52 procent – została już w pełni zaszczepiona.

ISS podkreślił, że „jest możliwe i oczekiwane”, iż nadal będą zdarzać się przypadki infekcji, hospitalizacji i przyjęć na oddziały intensywnej terapii nawet wśród osób zaszczepionych. Powtarza jednak, że „są one znacznie rzadsze, niż wśród osób nieszczepionych”.

Instytut zauważył również, że nikt nie podaje się liczby osób, które dzięki szczepionce uniknęły zakażenia koronawirusem, tylko te, które zachorowały pomimo otrzymania szczepionki. Podkreślił też, że choć szczepienie jest skuteczne w ochronie populacji, nie gwarantuje stuprocentowej ochrony każdego przed zachorowaniem.

„Obecnie wiemy, że szczepienie przeciwko Covid-19, jeśli zostanie przeprowadzony pełny cykl szczepień, chroni w 88 proc. przed infekcją, w 94 proc. przed hospitalizacją, w 97 proc. przed trafieniem na OIOM i w 96 proc. przed śmiercią z powodu choroby” - podsumował włoski instytut.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA