fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Kiedy zaczął rozprzestrzeniać się koronawirus? Nowe ustalenia badaczy

Cząstki koronawirusa
Adobe Stock
Wirus, który wywołuje COVID-19, mógł zacząć rozprzestrzeniać się w Chinach już w październiku 2019 roku, dwa miesiące przed wykryciem pierwszego zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 w Wuhan - wynika z badania, którego wyniki opublikowano w piątek.

Nowe opracowanie na temat momentu pojawienia się koronawirusa SARS-CoV-2 przygotowali badacze z brytyjskiego Uniwersytetu Kentu.

Szacują oni, że koronawirus SARS-CoV-2 pojawił się w Chinach między październikiem a połową listopada 2019 roku. Swoje ustalenia opisali na łamach magazynu "PLOS Pathogens".

Według badaczy wirus mógł rozprzestrzenić się poza Chinami do stycznia 2020 roku - a więc do momentu, gdy w Chinach zidentyfikowano pierwsze ognisko zakażeń związane z targiem w Wuhan.

Pierwsze zakażenie zidentyfikowano w Chinach w grudniu 2019 roku i wiązało się z targiem z owocami morza Huanan w Wuhan.

Jednak kilka wcześniejszych zakażeń, zidentyfikowanych wcześniej, nie miało żadnego związku z targiem Huanan co wskazuje, że SARS-CoV-2 krążył już w Chinach zanim dotarł na targ.

Ustalenia z badania źródeł pochodzenia wirusa, prowadzonego przez WHO we współpracy z Chinami wskazują, że do zakażeń ludzi koronawirusem mogło dochodzić przed pojawieniem się ogniska na targu w Wuhan.

W tym tygodniu ukazały się wyniki badań Jessego Blooma z Fred Hutchinson Cancer Research Center w Seattle, który odzyskał skasowane dane pochodzące z sekwencjonowania genetycznego cząstek wirusa pobranych od pierwszych zakażonych w Chinach.

Dane te wskazują, że próbki pobrane od zakażonych z targu Huanan "nie były reprezentatywne" dla koronawirusa SARS-CoV-2 i były wariantem wcześniejszego szczepu, który krążył po części Chin.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA