fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Koronawirus. Prezydent RPA ostrzega przed "szczepionkowym apartheidem"

Cyril Ramaphosa
AFP
Prezydent RPA, Cyril Ramaphosa, oświadczył, że jeśli bogate państwa świata będą gromadzić szczepionki na COVID-19 w czasie, gdy w krajach rozwijających się umrą miliony osób czekających na szczepionki, będzie to równoznaczne z "szczepionkowym apartheidem".

RPA i Indie na forum Światowej Organizacji Handlu (WTO) prą do zawieszenia niektórych praw patentowych do leków i szczepionek w związku z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2.

Propozycję tę wsparł w ubiegłym tygodniu prezydent USA, Joe Biden. W UE propozycję tę wspiera m.in. Polska.

Ramaphosa przekonuje, że szczepionki powinny być "globalnym dobrem publicznym".

"Chodzi o potwierdzenie naszego zobowiązania do tego, aby dążyć do równości wobec praw człowieka, nie tylko w naszym kraju, ale i na świecie" - pisze prezydent w apelu do obywateli RPA.

"Sytuacja, w której mieszkańcy rozwiniętych, bogatych krajów są bezpiecznie zaszczepieni, podczas gdy miliony w biednych krajach umierają w kolejce, byłaby równoznaczna ze szczepionkowym apartheidem" - podkreśla.

W Afryce Subsaharyjskiej na każdy 1 000 mieszkańców przypada obecnie jedynie 8 wykonanych szczepień na COVID-19. Średnia dla świata wynosi 150 szczepień na 1 000 mieszańców.

RPA zamówiła szczepionki na COVID-19 pozwalające zaszczepić 46 z 60 mln mieszkańców tego kraju od koncernów Johnson&Johnson oraz Pfizer. Szczepionki Johnson&Johnson na potrzeby lokalnego rynku mają być produkowane w RPA.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA