fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

WHO zaaprobowała szczepionkę Moderny przeciw COVID-19

AFP
Szczepionka Moderny została przez Światową Organizację Zdrowia umieszczona na liście dopuszczonych do stosowania w sytuacji nadzwyczajnej wywołanej pandemią koronawirusa SARS-COV-2. To piąty preparat przeciw COVID-19 zaaprobowany przez WHO.

"Celem jest jak najszybsze udostępnienie leków, szczepionek i diagnostyki, by sprostać tej sytuacji nadzwyczajnej" - oświadczyła organizacja.

Wicedyrektor generalna WHO Mariangela Simao oceniła, że ważne jest, by zwiększyć liczbę dostępnych szczepionek z powodu problemów z dostawami preparatów innych producentów, w tym z Indii. Szczepionki z tego kraju stanowią główne źródło zaopatrzenia programu COVAX. Z powodu wzrostu liczby zakażeń koronawirusem Indie ograniczyły eksport.

Czytaj także:
Rekordowy wzrost liczby zakażeń w Indiach. Ponad 400 tys. nowych przypadków

Eksperci Światowej Organizacji Zdrowia zalecali stosowanie szczepionki Moderny u osób powyżej 18 roku życia w styczniu.

W tym tygodniu Moderna ogłosiła, że w wyniku zwiększenia możliwości produkcyjnych wyprodukuje 3 mld szczepionek na COVID-19 w 2022 roku.

W tym roku koncern zamierza wyprodukować od 800 mln do 1 mld dawek.

Moderna spodziewa się, że w przyszłym roku nadal duża część mieszkańców świata będzie oczekiwać na pierwszą dawkę szczepionki na COVID-19. Ponadto Moderna chce być gotowa na sytuację, w której już zaszczepionych w pełni trzeba będzie "doszczepiać" trzecią dawką szczepionki.

Szczepionkę Moderny opartą o technologię mRNA dopuszczono do użycia w USA, UE i wielu innych krajach świata.

Trwają badania preparatu w grupie nastolatków w wieku 12-17 lat, rozpoczynają się także badania szczepionki z udziałem dzieci poniżej 12 roku życia.

Źródło: rp.pl / Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA