fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Koronawirus. KE pozwie koncern AstraZeneca?

Szczepionka AstraZeneca
Fotorzepa, Marian Zubrzycki
Komisja Europejska przygotowuje się do wystąpienia na drogę prawną przeciwko koncernowi AstraZeneka - informuje "Politico" cytując pięciu anonimowych unijnych dyplomatów.

Na środowym spotkaniu ambasadorów państw UE większość członków Unii zapowiedziało poparcie pozwu przeciwko AstraZenece w związku z niewywiązaniem się przez koncern ze zobowiązań dotyczących dostaw szczepionek na COVID-19. 

Jeden z rozmówców Politico stwierdził, że celem działań prawnych ma być zobowiązanie AstraZeneki do dostarczania takiej liczby szczepionek na COVID-19 jaka wynika z kontraktu zawartego przez UE.

UE znajduje się w sporze z AstraZeneką od stycznia, gdy brytyjsko-szwedzki koncern poinformował, że nie będzie w stanie dostarczyć Unii Europejskiej w pierwszym kwartale 2021 roku takiej liczby szczepionek, jaka wynikałaby z kontraktu. Do końca marca AstraZeneca dostarczyła UE ok. 30 mln dawek szczepionki zamiast 100 mln, które zapisano w umowie.

Zmniejszone dostawy szczepionki AstraZeneca zakłóciły programy szczepień realizowane przez państwa UE.

Teraz AstraZeneca spodziewa się, że dostarczy niespełna 70 mln dawek szczepionki do UE w drugim kwartale 2021 roku - mimo że do końca tego kwartału powinna dostarczyć wszystkie szczepionki zamówione przez UE (300 mln dawek).

Źródło: Politico.eu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA