fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Luzowanie obostrzeń. Niedzielski: Za wcześnie, żeby od razu przywrócić całą edukację stacjonarną

minister zdrowia Adam Niedzielski
Fotorzepa, Jakub Czermiński
- Myślę, że dzieci z klas 1-3 wrócą do szkoły stacjonarnej od 4 maja - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. Na antenie RMF FM zastrzegł, że nie zapadły jeszcze rozstrzygnięcia, czy decyzja o powrocie do klas od najbliższego wtorku będzie dotyczyła całego kraju.

W związku z koronawirusem SARS-CoV-2 rząd PiS, Solidarnej Polski i Porozumienia ograniczył prawa obywatelskie i swobodę prowadzenia działalności gospodarczej. Dziś ogłoszony ma zostać plan luzowania obostrzeń.

- Sytuacja epidemiczna jest lepsza, szczególnie liczba zakażeń dynamicznie maleje - powiedział w RMF FM minister zdrowia. Adam Niedzielski ocenił, że liczba osób zakażonych SARS-CoV-2 przebywających w szpitalach jest duża.

- Moją rolą jest studzenie nadmiernego optymizmu, jeżeli chodzi o myślenie co luzować i w jakiej skali - oświadczył.

Czytaj także:
Wróblewski o obostrzeniach: Są wątpliwości, dyskusja po pandemii

- Podzielam niestety ten punkt widzenia, że trzeba działać bardzo ostrożnie. Przykłady innych krajów pokazywały, że jak ktoś nadmiernie szybko luzował, to za chwilę był w sytuacji dramatycznej. Czechy i Słowacja są bardzo dobrym tego przykładem - mówił minister.

Kiedy dzieci z klas 1-3 wrócą do szkoły stacjonarnej?

- Myślę, że od najbliższego poniedziałku - odparł Niedzielski. Zastrzegł, że nie zapadły jeszcze rozstrzygnięcia, czy decyzja o powrocie do klas od 4 maja będzie dotyczyła całego kraju.

Co z pozostałymi uczniami?

- Na razie na pewno jest za wcześnie, żeby od razu jednym ruchem przywrócić całą edukację stacjonarną. Rozmawiamy o tym, żeby podzielić to na etapy. Te etapy powinny być skonstruowane w ten sposób, żeby dzieciaki jeszcze w zasadzie w maju wróciły do szkoły - powiedział Adam Niedzielski.

Czytaj także:
Paszporty covidowe. Waszczykowski: Niezaszczepieni sami się wykluczą

Dopytywany, czy chodzi o uczniów z klas 4-8 oraz szkół średnich, odparł: - Generalnie taki plan chcemy przedstawić, ale szczegóły jeśli chodzi o daty to dopiero zaprezentujemy na konferencji.

Minister zdrowia zaprzeczył, że zna decyzje, ale ich nie ujawni. - Jest dużo punktów widzenia na ten temat - zaznaczył.

Prowadzący rozmowę zauważył, że "trochę niepoważnie" wygląda sytuacja, w której decyzje mają zostać przedstawione przed południem, a o godz. 8:00 minister zdrowia jeszcze ich nie zna. - Kilka rozstrzygnięć jeszcze musi być podjętych - tłumaczył Niedzielski.

W RMF FM minister zdrowia powiedział także, że w planie luzowania obostrzeń znajdzie się prawdopodobnie zezwolenie lokalom gastronomicznym na przyjmowanie klientów w ogródkach.

Źródło: RMF FM
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA