fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Za tydzień dodatkowe punkty szczepień przeciw COVID-19

AFP
- Pierwszy punkt szczepień powszechnych zostanie uruchomiony 19 kwietnia - zapowiedział pełnomocnik rządu ds. Narodowego Programu Szczepień Michał Dworczyk.

- Od poniedziałku mogą rejestrować się na szczepienia (przeciw COVID-19) osoby urodzone w 1962 r., od dziś rejestracji mogą dokonać osoby, które urodziły się w 1963 r. Łącznie zapisało się ponad 153 tys. osób z tych dwóch roczników - powiedział na konferencji prasowej pełnomocnik rządu ds. Narodowego Programu Szczepień.

Michał Dworczyk przekazał, że od wczoraj na szczepienie przeciw COVID-19 zapisało się ponad 550 tys. osób. - To jest dobra informacja, dlatego że po pewnym spowolnieniu świątecznym dynamika zapisów wraca i z tego bardzo się cieszymy - dodał.

Czytaj także:
Powrót dzieci do przedszkoli i uczniów do szkół. Minister Czarnek podał możliwe daty

Szef KPRM mówił, że celem Narodowego Programu Szczepień jest wykonanie 20 mln szczepień do końca drugiego kwartału oraz podanie pierwszej dawki szczepionki wszystkim chętnym do końca sierpnia. - To będzie możliwe kiedy wywiążą się producenci ze swoich deklaracji i szczepionki zostaną dostarczone w zapowiedzianym okresie - oświadczył.

Dworczyk powiedział, że we wszystkich województwach trwają spotkania przedstawicieli Narodowego Funduszu Zdrowia z przedstawicielami wojewodów i samorządowcami, poświęcone tworzeniu punktów szczepień powszechnych. - Musimy tworzyć siatkę punktów szczepień, która będzie odpowiadała rzeczywistym potrzebom - oświadczył.

Mówił, że są miejsca - np. Warszawa - gdzie punktów szczepień jest wiele i po zapisaniu się na szczepienie można otrzymać termin od ręki, a są takie - np. Legnica - gdzie trzeba czekać ponad 30 dni.

- Dlatego właśnie w Legnicy będzie stworzony jeden z pierwszych punktów szczepień powszechnych - zapowiedział.

Czytaj także:
Wiceminister zdrowia przyznaje: Po lockdownie więcej chorych na raka

Według Dworczyka, obecne działania NFZ polegają na dostosowaniu siatki punktów szczepień do realnych potrzeb. - W czwartek przedstawimy ostatecznie, jak to uzupełnienie będzie wyglądało, ile tych nowych punktów szczepień i w jakich miejscowościach powstanie - mówił pełnomocnik.

Szef KPRM poinformował, że pierwszy punkt szczepień powszechnych zostanie uruchomiony 19 kwietnia. - Razem z nim uruchomimy w tych dniach 16 takich punktów w ramach pilotażu, natomiast następne punkty - będzie ich kilkaset - będą uruchamiane w kolejnych tygodniach, kiedy szczepionek będzie tyle w Polsce, żeby można nimi napełnić również te nowo tworzone punkty - zaznaczył Dworczyk.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA