fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Australia prosi UE o "uwolnienie" 3,1 mln szczepionek AstraZeneca

Szczepionka AstraZeneca
AFP
Australia zapowiedziała, że zwróci się do UE o "uwolnienie" ponad 3 mln dawek szczepionki na COVID-19 koncernu AstraZeneca, które miały trafić do Australii pod koniec marca.

Canberra chce w ten sposób "przetestować" szczerość deklaracji Unii Europejskiej, która zapewniła, że nie blokuje dostaw szczepionki brytyjsko-szwedzkiego koncernu.

Bruksela we wtorek przekonywała, że nie jest odpowiedzialna za niewywiązanie się przez AstraZeneca ze zobowiązań wobec innych krajów.

Premier Australii Scott Morrison w reakcji na deklarację Brukseli stwierdził, że ponownie zwróci się do UE o wysłanie do Australii 3,1 mln dawek szczepionki AstraZeneca, które miały dotrzeć do Australii pod koniec marca.

- Oczywiście chcemy tych milionów dawek - stwierdził Morrison.

Morrison podkreślał, że nie krytykuje UE, ale minister finansów kraju, Josh Frydenberg w rozmowie z radiem ABC przekonywał, że Unia "nie wyrażając zgody" na wywiezienie szczepionek AstraZeneca z UE "w rzeczywistości blokuje" dostawy szczepionek do Australii.

Jak dotąd w Australii zaszczepiono na COVID-19 ok. 670 tys. osób. Tymczasem rząd stawiał sobie za cel zaszczepienie 4 mln osób do końca marca.

Pod koniec lutego Australia otrzymała 300 tys. dawek szczepionki AstraZeneca.

W marcu UE, na żądanie Włoch, zablokowały wywiezienie z Unii Europejskiej 250 tys. dawek szczepionki AstraZeneca, które miały trafić do Australii, ze względu na niewywiązywanie się przez brytyjsko-szwedzki koncern ze zobowiązań wobec państw UE.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA