fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Kraków: Do szpitala dotarły rozmrożone szczepionki przeciw COVID-19. "Sprężymy się"

Krakowski szpital im. Żeromskiego
Fotorzepa/ Piotr Guzik
Do krakowskiego szpitala Żeromskiego dotarło 1800 rozmrożonych szczepionek przeciwko COVID-19 firmy Pfizer. W związku z tym, że placówka ma jedynie trzy dni, aby wykorzystać preparaty, jej władze obawiają się, że część może się zmarnować. Dyrektor zapewnia jednak, że zrobi wszystko, aby tak się nie stało.

Jak poinformował dyrektor krakowskiego szpitala im. Żeromskiego dr Jerzy Friediger, placówka prowadzi cztery punkty szczepień, w których można podać od 2,8 tys. do nawet 4 tys. dawek szczepionki przeciw COVID-19 tygodniowo.

Szpital zakupił specjalne zamrażarki do przechowywania szczepionek. Jej dyrekcja jest zaskoczona, że otrzymała 1800 rozmrożonych dawek preparatu. Dr Friedriger podkreślił w rozmowie z portalem lovekrakow.pl, że wykorzystane muszą one zostać do soboty do godziny 20.35. – Miały do nas przyjechać zamrożone, ale ktoś sobie wymyślił, że je rozmrozi. Sprężymy się i zużyjemy te szczepionki – powiedział. – Nie będąc wcześniej przygotowanymi, do soboty musimy ściągnąć 1 760 osób na szczepienie. Nie ulega żadnej wątpliwości, że nie zmieścimy się w warunkach dyktowanych przez ministerstwo dotyczących grup i przedziałów wiekowych. Nie dopuścimy do tego, żeby szczepionki się zmarnowały – dodał. - Przepraszam, że użyję takiego sformułowania, ale głupota tych, którzy zajmują się szczepionkami, przekracza średni poziom głupoty - ocenił.

Jak informuje radio TOK FM, Andrzej Kulig, zastępca prezydenta Krakowa twierdzi, że nie powinno być problemu z wykorzystaniem szczepionek. Do elektronicznego systemu miała bowiem wpłynąć informacja o tym, że placówka ma rezerwę szczepionkową. - Narodowy Fundusz Zdrowia przekaże szpital jako punkt dla określonej grupy osób chętnych do zaszczepienia i będziemy mogli wtedy wykorzystać całość tych szczepionek - stwierdził Kulig. 

Źródło: lovekrakow.pl, TOK FM
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA