fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Koronawirus. Australia kupuje szczepionkę Pfizera. Ogranicza stosowanie AstraZeneki

Szczepionka AstraZeneca
Fotorzepa, Marian Zubrzycki
Australia kupi dodatkowych 20 mln dawek szczepionki na COVID-19 Pfizer/BioNTech - zapowiedział premier tego kraju, Scott Morrison.

W czwartek Europejska Agencja Leków przyznała, że może istnieć związek między podaniem szczepionki a pojawieniem się rzadkich rodzajów zakrzepów. EMA podkreśla jednak, że są to przypadki "bardzo rzadkie" - co oznacza, że zdarzają się raz na 100 tysięcy przypadków i nadal rekomenduje szczepienia z użyciem szczepionki AstraZeneca.

Brytyjski komitet doradczy ds. szczepień zarekomendował, by AstraZeneką nie szczepić osób poniżej 30. roku życia.

Kilka europejskich krajów zmieniło rekomendacje dotyczące szczepienia szczepionką AstraZeneca przeznaczając ją do szczepienia osób w wieku ponad 60 lat.

W czwartek władze Australii poinformowały, że będą rekomendować, by osoby mające mniej niż 50 lat były szczepione na COVID-19 szczepionką Pfizer/BioNTech.

W ubiegłym roku Australia zakupiła 20 mln dawek szczepionki opracowanej przez amerykański koncern i niemiecką firmę biotechnologiczną, teraz jednak - ze względu na ograniczenie stosowania szczepionki AstraZeneca - ma podwoić to zamówienie.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA