fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Nowy lek przeciw Covid-19 dopuszczony w Unii Europejskiej

AFP
Europejska Agencja Leków zatwierdziła w piątek stosowanie w leczeniu pacjentów z Covid-19 lek koncernu Eli Lilly, oparty o przeciwciała tworzone w laboratorium.

Wydana w piątek rekomendacja może być teraz wykorzystana jako wytyczne w poszczególnych krajach członkowskich w sprawie stosowania kombinacji bamlanivimabu i etesevimabu, zanim zostanie wydana pełniejsza zgoda - poinformowała Europejska Agencja Leków (EMA)

"Jeśli chodzi o bezpieczeństwo, większość zgłaszanych działań niepożądanych była łagodna lub umiarkowana - przekazała EMA.

Koktajl leków wyprodukowany przez koncern Eli Lilly podawany jest przez kroplówkę. Z przeprowadzonych badań wynika, że lek może przyspieszyć powrót do zdrowia chorych na COVID-19 z łagodnym przebiegiem zakażenia, a także zmniejszyć liczbę hospitalizacji chorych, u których przebieg COVID-19 jest umiarkowany.

Kombinacje preparatów będzie można używać u pacjentów, którzy nie wymagają podawania tlenu.

Wcześniej podobne wytyczne wydano w sprawie leczenia przeciwciałami firmy Regeneron. EMA prowadzi obecnie badania leku firmy Celltrion z Korei Południowej.

Lek został dopuszczona do użytku w Stanach Zjednoczonych w trybie nagłym w zeszłym miesiącu po tym, jak badanie wykazało, że terapie pomogły zmniejszyć ryzyko hospitalizacji i zgonu u pacjentów o 70%.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA