fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Koronawirus. Szczepienia na COVID w Japonii, przy obecnym tempie, potrwają 126 lat

Szczepienie na COVID-19 w Japonii
AFP
Od momentu rozpoczęcia trzy tygodnie temu programu szczepień w Japonii, do ostatniego piątku, w kraju wykonano niespełna 46,5 tys. szczepień, które otrzymali pracownicy ochrony zdrowia. W tym tempie zaszczepienie wszystkich, 126 mln mieszkańców kraju, zajęłoby - jak wylicza Reuters - 126 lat.

Japonia boryka się z problemami z zaopatrzeniem szczepionki, a także w specjalne strzykawki o niskiej martwej przestrzeni, które pozwalają na pobranie sześciu, a nie pięciu dawek szczepionki Pfizer/BioNTech z jednej fiolki.

Jak zauważa Reuters Korea Południowa, która rozpoczęła szczepienia na COVID-19 tydzień później niż Japonia, wykonała już blisko siedem razy więcej szczepień.

W Japonii proces zatwierdzania szczepionek do użycia jest dłuższy ponieważ tamtejsze przepisy wymagają, by szczepionkę, przed zatwierdzeniem, testować z udziałem mieszkańców kraju.

Jak dotąd w Japonii zatwierdzono do użycia jedynie szczepionkę Pfizer/BioNTech. W Japonii przeprowadzono też testy kliniczne szczepionek koncernów AstraZeneca i Moderna - szczepionki te oczekują obecnie na dopuszczenie ich do użycia w kraju.

W Japonii wykryto jak dotąd ok. 438 tys. zakażeń koronawirusem i 8 251 zgonów chorych na COVID-19.

W ramach ogólnokrajowego programu szczepień najpierw na COVID-19 ma zostać zaszczepionych ok. 4,8 mln osób pracowników ochrony zdrowia, a następnie 36 mln seniorów. Szczepienia osób mających powyżej 65 lat mają rozpocząć się w kwietniu.

W kwietniu dostawy szczepionki Pfizer/BioNTech do Japonii mają zwiększyć się czterokrotnie w porównaniu z marcem.

Japonia zawarła kontrakty na dostawę do kraju łącznie 564 mln szczepionek na COVID-19.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA