fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Apel państw bałtyckich w sprawie szczepionki koncernu AstraZeneca

linia produkcyjna szczepionki przeciw COVID-19 Covishield, opracowanej przez koncern AstraZeneca i Uniwersytet Oksfordzki
AFP
Litwa, Łotwa i Estonia dołączyły do innych państw Unii Europejskiej, apelujących o jak najszybsze dopuszczenie do użytku na terenie UE szczepionki przeciw COVID-19 koncernu AstraZeneca.

Do tej na terenie Unii Europejskiej dopuszczono do użytku szczepionki przeciw COVID-19 opracowane przez Pfizer/BioNTech i firmę Moderna. Z kolei na Węgrzech wydano tymczasowe zezwolenie na stosowanie rosyjskiej szczepionki Sputnik V i brytyjskiej Covishield.

Czytaj także: Polska kupuje szczepionki przeciw COVID dla ponad 40 mln osób

Europejska Agencja Leków (EMA) ogłosiła w ubiegłym tygodniu, że decyzję w sprawie szczepionki opracowanej przez Uniwersytet Oksfordzki i koncern AstraZeneca wyda pod koniec miesiąca.

Część państw członkowskich UE - m.in. Austria, Czechy i Dania - apelowała o szybsze wydanie zezwolenia na stosowanie brytyjskiej szczepionki. Teraz podobne stanowisko wyraziły Litwa, Łotwa i Estonia.

"Dokładność procedur jest ważna, ale ważne jest także tempo. Opóźnienia kosztują życie" - oświadczyli w mediach społecznościowych premierzy państw bałtyckich.

W zeszłym tygodniu litewskie władze informowały, że otrzymają wystarczającą liczbę dawek szczepionki przeciw COVID-19, by do początku lipca zaszczepić 70 proc. populacji. Realizacja tej deklaracji zależy od dostaw szczepionek.

Źródło: rp.pl / Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA