fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Sputnik V i AstraZeneca. Węgry tymczasowo dopuszczają szczepionki przeciw COVID

AFP
Węgierska agencja ds. leków wydała tymczasowe zezwolenie na dopuszczenie do użytku dwóch szczepionek przeciw COVID-19: opracowanej w Rosji Sputnik V oraz preparatu brytyjskiego koncernu AstraZeneca.

O decyzji poinformował, potwierdzając wcześniejsze doniesienia mediów, szef kancelarii premiera Viktora Orbana Gergely Gulyas.

W czwartek do Moskwy udaje się minister spraw zagranicznych Węgier Péter Szijjártó, a zakup szczepionki Sputnik V ma być jednym z głównych tematów rozmów. Jeśli dojdzie do porozumienia stron, Węgry będą pierwszym krajem Unii Europejskiej, w którym stosowana będzie szczepionka opracowana w Rosji.

Czytaj także: Pożar w największej fabryce szczepionek przeciw COVID-19

Do tej pory KE zatwierdziła szczepionki firm Pfizer i BioNTech oraz Moderna.

Decyzja Europejskiej Agencji Leków (EMA) w sprawie szczepionki opracowanej przez Uniwersytet Oksfordzki i koncern AstraZeneca spodziewana jest 29 stycznia.

Czytaj także: Polska kupuje szczepionki przeciw COVID dla ponad 40 mln osób

Pytany o łagodzenie obostrzeń wprowadzonych przez władze w związku z epidemią Gulyas powiedział, że obostrzenia raczej nie zostaną zniesione dopóki nie zostaną przeprowadzone masowe szczepienia przeciw COVID-19, a liczba nowych zakażeń koronawirusem nie spadnie.

Szef kancelarii premiera Węgier wyraził nadzieję, że "znaczna liczba" dawek szczepionek Sputnik V wkrótce trafi do kraju.

Źródło: rp.pl / Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA