fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Johnson: Dane wskazują, że „brytyjski wariant” koronawirusa może być bardziej śmiertelny

Boris Johnson
AFP
- Chociaż tzw. „wariant brytyjski” koronawirusa SARS-CoV-2 może być bardziej śmiertelny, „wszystkie dowody” wskazują, że obecne szczepionki są przeciwko niemu skuteczne - powiedział Boris Johnson, premier Wielkiej Brytanii.

Nowy wariant B.1.1.7 został po raz pierwszy wykryty w hrabstwie Kent we wrześniu zeszłego roku. Od tego czasu stał się dominującą wersją wirusa w Anglii i Irlandii Północnej, rozprzestrzenił się też w ponad 50 innych krajach.

- Oprócz tego, że szybciej się rozprzestrzeniania, wydaje się również nowy wariant powiązany jest z wyższym stopniem śmiertelności - poinformował w piątek premier Boris Johnson. Podkreślił, że to „w dużej mierze” nowy szczep jest odpowiedzialny za wysokie statystyki zachorowań i zgonów na Wyspach.

- Wszystkie obecne dowody nadal wskazują, że obecne szczepionki pozostają skuteczne przeciwko starej i nowej wersji koronawirusa - zaznaczył Johnson.

Patrick Vallance, główny doradca naukowy rządu, powiedział, że po zakażeniu wariantem koronawirusa SARS-CoV-2 z Wuhan, średnio na tysiąc osób w wieku powyżej 60 lat umiera 10 chorych. W przypadku wariantu brytyjskiego to 13-14 na tysiąc pacjentów.

Szczep, zidentyfikowany po raz pierwszy w hrabstwie Kent, jest o ponad 70 proc. bardziej zaraźliwy od wariantu z Wuhan.

Źródło: rp.pl/ BBC
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA