fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Wicerzecznik PiS Radosław Fogiel mówi o politycznym wykorzystywaniu szczepionek na COVID

Radosław Fogiel, poseł i wicerzecznik PiS
Fotorzepa, Jakub Czermiński
- Jeżeli chcemy z powrotem bez obaw chodzić po ulicach, to szczepienie (na COVID) jest po temu najlepszą drogą - powiedział wicerzecznik PiS Radosław Fogiel, krytykując jednocześnie na antenie radiowej Jedynki próby politycznego wykorzystania pojawienia się w Polsce szczepionki przeciw koronawirusowi SARS-CoV-2.

W niedzielę w Polsce z wykorzystaniem pierwszych 10 tys. dawek szczepionki RNA Pfizer - BioNTech rozpoczęły się szczepienia na COVID.

- Dzisiaj przyjechało do Polski już 300 tysięcy dawek i rozpoczynamy dystrybucję - powiedział w poniedziałek na lotnisku Okęcie premier Mateusz Morawiecki deklarując, że szczepionki "dziś i jutro ruszą do ponad 250 kolejnych szpitali".

W Pierwszym Programie Polskiego Radia wicerzecznik Prawa i Sprawiedliwości Radosław Fogiel był pytany, czy jest szansa na "ponadpartyjną zgodę" wokół akcji szczepień.

- Są politycy w Sejmie, którzy nawet w obliczu faktu, że niektórzy ich klubowi koledzy przeszli koronawirusa i to niektórzy w sposób ciężki kwestionują w ogóle jego istnienie czy istnienie epidemii, ale na to nic nie poradzimy - odparł.

- Ale poza tym mam głęboką nadzieję  i na szczęście ona nie jest zupełnie pozbawiona podstaw - dotychczasowe wypowiedzi niektórych polityków opozycji pozwalają sądzić, że rzeczywiście tutaj jeśli chodzi o samo zaszczepienie klasa polityczna będzie mówić jednym głosem - dodał.

- Oczywiście pojawiły się już próby wykorzystania samego faktu, że szczepionki pojawiły się w Polsce, politycznie, ale zostawmy to, to już każdy w swoim sumieniu rozstrzygnie, czy to jest dobry moment na albo próby nabijania sobie punktów, albo na jakieś zupełnie nieracjonalne przeciwstawianie polskiego państwa Unii Europejskiej, bo też z takimi wypowiedziami mieliśmy do czynienia - oświadczył wicerzecznik PiS.

- Grunt, że szczepionki pierwsze do Polski dotarły - zaznaczył. Radosław Fogiel wyraził nadzieję, że zdecydowana większość polityków bez względu na barwy partyjne "jasno da wyraz temu, że szczepienie się jest w naszym najlepiej pojętym interesie jeżeli chcemy wrócić do normalności, jeżeli chcemy z powrotem bez obaw chodzić po ulicach, chodzić do kin, do teatrów, wyjeżdżać, bawić się, posyłać dzieci do szkoły to szczepienie (...) jest po temu najlepszą drogą".

W Polsce trwa dystrybucja szczepionki opartej na mRNA wirusa. Zdaniem Radosława Fogla, szczepionka jest bezpieczna. Poseł podkreślił, że szczepionka na koronawirusa SARS-CoV-2 została zatwierdzona przez Europejską Agencję Leków.

- Niech nikogo nie przerazi krótki termin dopuszczenia i produkcji (szczepionki) - apelował w radiowej Jedynce rzecznik dodając, że "wszystkie procedury medyczne, badawcze, naukowe zostały dochowane, skrócono jedynie do maksimum procedury administracyjne, mówiąc w skrócie - papierkową robotę".

- Ale testy, grupy kontrolne - duże, na wiele tysięcy osób - to wszystko zostało zachowane i pod tym względem szczepionka jest absolutnie bezpieczna, podobnie jak sama jej konstrukcja. To nie jest odkrycie czegoś na nowo, tylko zmodyfikowanie istniejących szczepionek, co do których mamy już duże doświadczenie - stwierdził Radosław Fogiel.

Źródło: Polskie Radio
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA