fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Władze Francji muszą zwiększyć limit osób w kościołach

uczestnicy nabożeństwa w kościele w Illiers-Combray
AFP
Rada Stanu, najwyższy organ sądownictwa administracyjnego we Francji, nakazała władzom rewizję przepisów, według których w nabożeństwach może uczestniczyć nie więcej niż 30 osób.

Rada Stanu oceniła, że obostrzenie jest środkiem nieproporcjonalnym do zagrożenia związanego z koronawirusem i stanowi naruszenie wolności wyznania.

W zeszłym tygodniu francuski rząd ogłosił, że obowiązujący od 30 października lockdown będzie stopniowo znoszony. Od 28 listopada ponownie mogą działać sklepy sprzedające artykuły, które według władz nie są towarami pierwszej potrzeby. Zezwolono również na nabożeństwa organizowane w pomieszczeniach zamkniętych, utrzymany został limit 30 osób mogących jednocześnie przebywać w miejscach kultu religijnego.

Przeciw decyzji rządu protestowała m.in. Konferencji Biskupów Francji. Argumentowano, że kościoły i katedry są znacznie większe od sklepów, w których ustalono limit jednej osoby na osiem metrów kwadratowych.

Rada Stanu zgodziła się z tą argumentacją.

W najbliższym czasie premier Jean Castex ma spotkać się z reprezentantami Konferencji Biskupów Francji, by przedyskutować kwestię limitu.

Organizacje katolickie proponują, by w kościołach zajętych mogło być 30 proc. miejsc.

Źródło: rp.pl / Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA