fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Sondaż: W jak licznym gronie Polacy mają zamiar spędzić święta Bożego Narodzenia?

Krakowskie Przedmieście w okresie świąt Bożego Narodzenia
Fotorzepa, Andrzej Bogacz
"Jak Pani/Pan planuje spędzić święta Bożego Narodzenia?" - takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.

Paragraf 26 ust. 11 pkt 2 rozporządzenia z 26 listopada w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów dopuszcza organizowanie imprez i spotkań do pięciu osób, które odbywają się w lokalu lub budynku wskazanym jako adres miejsca zamieszkania lub pobytu osoby, która organizuje imprezę lub spotkanie. Do limitu nie wlicza się organizatorów oraz domowników. Oznacza to, że w czasie Wigilii w rodzinnym spotkaniu oprócz domowników może brać udział jedynie pięć innych osób.

Rozporządzenia ma związek z sytuacją epidemiczną w kraju.

- Przed nami jest okres Świąt Bożego Narodzenia., to moment, w którym rodziny się spotykają, dlatego szczególnie chcę zaapelować już dzisiaj, żeby to były spotkania w gronie małych rodzin, tych z którymi mieszkamy, żeby nie przemieszczać się pomiędzy miastami, bo od naszej dyscypliny będzie zależało to jak ostre będą musiały być restrykcje potem. Dlatego rozpoczynamy te 100 dni solidarności, które pomogą nam lepiej przetrwać okres najbliższych miesięcy - mówił 21 listopada premier Morawiecki.

W czasie wiosennej fali epidemii o ograniczenie spotkań rodzinnych władze apelowały w czasie Wielkanocy.

Uczestników sondażu SW Research dla rp.pl spytaliśmy jak zamierzają spędzić nadchodzące święta Bożego Narodzenia.

4,5 proc. respondentów zadeklarowało, że święta spędzą samotnie.

52,2 proc. ankietowanych spędzi święta jedynie z osobami, z którymi mieszkają.

26 proc. ankietowanych ma zamiar spędzić Boże Narodzenie u bliższej lub dalszej rodziny, z którą na co dzień nie mieszkają.

5,8 proc. ma zamiar odwiedzić kilka domów bliskich osób.

11,5 proc. nie podjęło jeszcze decyzji w tej sprawie.

- Święta w otoczeniu jedynie domowników częściej planują kobiety (55%) niż mężczyźni (49%). Na taki sposób zorganizowania tegorocznego Bożego Narodzenia zdecydowanych jest 57% badanych powyżej 50 roku życia i blisko 60% osób z wykształceniem zasadniczym zawodowym. Święta jedynie z osobami, z którymi mieszka planuje spędzić 58% respondentów o dochodach poniżej 1000 zł i 56% mieszkańców wsi - komentuje wyniki badania Przemysław Wesołowski, prezes zarządu agencji badawczej SW Research.

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 24.11-25.11.2020 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA