fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Minister zdrowia: Zbliżamy się do stabilizacji liczby zakażeń

minister zdrowia Adam Niedzielski
Fotorzepa, Jakub Czermiński
- Jeśli popatrzymy na trendy, to wzrost stopniowo maleje. Mamy do czynienia z coraz mniejszymi przyrostami - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski, odnosząc się do rozwoju epidemii koronawirusa SARS-CoV-2 w Polsce.

We wtorek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 25 484 nowych przypadkach koronawirusa i śmierci 330 osób zakażonych SARS-CoV-2. 

Dla pacjentów z COVID-19 pozostało 10,9 tys. wolnych łóżek i 562 respiratory. Biorąc pod uwagę liczbę wszystkich oraz zajętych łóżek "covidowych", w ciągu ostatniej doby w systemie przybyło 98 miejsc dla pacjentów z COVID-19. W tym samym okresie liczba dostępnych respiratorów spadła o 76.

Na konferencji prasowej przed Stadionem Narodowym w Warszawie minister zdrowia Adam Niedzielski odniósł się do sytuacji epidemicznej w Polsce. - Jeśli popatrzymy na trendy, to wzrost stopniowo maleje. Mamy do czynienia z coraz mniejszymi przyrostami - stwierdził.

- Powoli zbliżamy się do realizacji ścieżki stabilizacji liczby zachorowań - dodał. Ocenił, że liczba nowych zakażeń jest "bardzo duża". Niedzielski zadeklarował, że sytuacja będzie monitorowana. Według niego, wzrost liczby zakażeń bliższy jest teraz liniowego niż wykładniczego.

- Staramy się, żeby dodatkowe łóżka, dodatkowy personel, dodatkowe szpitale, które przeznaczamy na walkę z COVID-em stale wyprzedzały tempo wzrostu pandemii - mówił.

Na pytanie o szczepionkę na COVID-19 minister zdrowia odparł: - Nie sądzę, żebyśmy szli w kierunku obowiązkowego szczepienia.

Szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk powiedział, że w szpitalu tymczasowym na Stadionie Narodowym jest w tej chwili 300 łóżek, kolejnych 200 zostanie oddane w niedzielę. - Te szpitale (tymczasowe) są budowane po to, żeby w sytuacji przeciążenia systemu można było przyjąć pacjentów covidowych - dodał.

Dworczyk przekazał, że "pod auspicjami wojewodów" w Polsce budowanych jest 20 szpitali tymczasowych, a kolejnych 17 placówek budują spółki Skarbu Państwa.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA