fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Ponad 52 tys. nowych przypadków koronawirusa we Francji - w ciągu doby

pracownicy szpitala w Gonesse
AFP
We Francji odnotowano najwyższą dotąd dobową liczbę nowych przypadków koronawirusa. Od soboty testy wykazały zakażenie SARS-CoV-2 u ponad 52 tys. osób.

Jak poinformowało francuskie ministerstwo zdrowia, w ciągu ostatniej doby w kraju stwierdzono 52 010 nowych przypadków SARS-Cov-2. Poprzedni rekord dobowy wynosił 45 422 i został odnotowany dzień wcześniej.

Od soboty liczba osób, które zmarły po zakażeniu koronawirusem wzrosła we Francji o 116. Poprzedniego dnia resort zdrowia informował o 137 zgonach.

Koronawirus SARS-CoV-2, znany wcześniej jako 2019-nCoV po raz pierwszy pojawił się w Wuhan prawdopodobnie w połowie listopada 2019 roku.

Pierwszym dużym ogniskiem epidemii koronawirusa był targ z owocami morza w Wuhan, który władze zamknęły 1 stycznia w związku z rozpowszechnianiem się choroby.

Na początku stycznia władze Chin oficjalnie przyznały, że zachorowania w Chinach powoduje nowy wirus z rodziny koronawirusów - wirusów odzwierzęcych (inne znane wirusy z tej rodziny to m.in. SARS i MERS).

Istnieje hipoteza, że wirus przeniósł się ze zwierząt na człowieka w wyniku jedzenia mięsa dzikich zwierząt: nietoperzy, węży lub łuskowców.

Objawy COVID-19, choroby wywoływanej przez koronawirus to gorączka, kaszel, ból mięśni, osłabienie. W ponad 80 proc. przypadków przebieg choroby jest łagodny i przypomina przebieg grypy. WHO szacuje śmiertelność nowego koronawirusa na poziomie ok. 3,4 proc. (w przypadku grypy - 0,1 proc.).

W grupie podwyższonego ryzyka w związku z epidemią koronawirusa są osoby starsze lub cierpiące na choroby przewlekłe. Zarażenie się wirusem ma natomiast zwykle bardzo łagodny przebieg u dzieci.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA