fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Izrael zaczyna testy szczepionki na ludziach

Testy szczepionki w Izraelu rozpoczną się 1 listopada
AFP
1 listopada izraelski Instytut Badań Biologicznych rozpocznie testowanie na ludziach szczepionki przeciwko SARS-CoV-2. Od marca trwały próby na zwierzętach.

Pierwszego dnia listopada Instytut, nadzorowany przez Ministerstwo Obrony, ma już dysponować wszystkimi zgodami niezbędnymi do przejścia do kolejnego etapu badawczego.

Weźmie w nim udział 80 ochotników w wieku od 18 do 55 lat, którzy otrzymają testowaną szczepionkę. Przez 3 tygodnie będą monitorowani pod kątem pojawienia się w ich organizmach przeciwciał.

W grudniu zacznie się kolejna faza - szczepienia obejmą 960 osób w wieku powyżej 18 lat.

Trzecia faza testów jest zakrojona na znacznie szerszą skalę. W kwietniu-maju szczepieniu zostanie poddanych 30 tysięcy wolontariuszy.

Jeżeli wyniki tych testów będą obiecujące, szczepionka zostanie zatwierdzona do użytku masowego.

Izraelskie Ministerstwo Obrony zapewnia, że w początkowej fazie badań szczepionka została dokładnie  przetestowana na zwierzętach, a Instytut Badań Biologicznych wyprodukował ponad 25 tysięcy dawek na potrzeby pierwszej i drugiej fazy badań klinicznych.

- Naszym celem jest produkcja 15 milionów dawek, z przeznaczeniem dla mieszkańców Izraela i naszych bliskich sąsiadów - powiedział dyrektor Instytutu Shmuel Shapira.

W Izraelu, zamieszkanym przez 9 milionów osób, zaczęto łagodzić ogłoszony po raz drugi lockdown, gdy zarejestrowany został stały spadek dziennych zakażeń. Z rekordowych 9 tysięcy dziennie przed kilkoma tygodniami  spadł do 692 przypadków w ostatnią sobotę.

W wyniku zakażenia koronawirusem zmarły 2372 osoby.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA