fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Eksperci o szczepionce z Rosji: Niesprawdzona na dużej grupie

AFP
Jak informuje agencja Reutera, światowi eksperci w dziedzinie zdrowia podkreślają, że nie wcześniej niż pod koniec 2020 roku dowiemy się, czy rosyjska szczepionka przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2 jest bezpieczna i skuteczna.

- O ile mi wiadomo, dziś rano po raz pierwszy na świecie zarejestrowano szczepionkę przeciwko nowemu koronawirusowi - powiedział we wtorek na spotkaniu z członkami rządu prezydent Rosji Władimir Putin.

Putin poprosił także ministra zdrowia Michaiła Muraszkę o dokładniejsze informacje na temat szczepionki. - Chociaż wiem, że działa (ona) całkiem skutecznie, zapewnia stabilną odporność i przeszedł wszystkie niezbędne kontrole - podkreślił prezydent Rosji i poinformował, że szczepionkę podano jednej z jego córek. Putin wyraził również nadzieję, że wkrótce rozpocznie się masowa produkcja szczepionki przeciw koronawirusowi SARS-CoV-2 opracowanej w Rosji.

Do słów prezydenta Władimira Putina odniosła się agencja Reutera, powołująca się na światowych ekspertów w dziedzinie zdrowia. Jak zaznaczono, skuteczność oraz bezpieczeństwo rosyjskiej szczepionki nie zostały jeszcze potwierdzone w badaniach klinicznych na dużej grupie pacjentów. Dodano również, że po opracowaniu takiego preparatu, nawet jeśli jest skuteczny i bezpieczny, należy go wyprodukować w takiej skali, żeby był powszechnie dostępny.

- Rosja zasadniczo prowadzi duży eksperyment na poziomie populacji - powiedział Ayfer Ali, ekspert z brytyjskiej Warwick Business School. Jak dodała badaczka, zbyt szybkie "potwierdzenie" szczepionki może prowadzić do tego, że nie zostaną wychwycone jej negatywne działania. Jednocześnie ostrzegła również, że choć prawdopodobnie będą one rzadkie, mogą być bardzo poważne.

Podobnego zdania jest także Francois Balloux, ekspert z Genetics Institute na University College London. Jak powiedział, działania Rosji są „lekkomyślne i głupie". - Masowe szczepienia niewłaściwie przetestowaną szczepionką są nieetyczne - ocenił. - Zwykle przed zatwierdzeniem szczepionki trzeba przeprowadzić testy na dużej liczbie osób. Myślę, że robienie tego jest lekkomyślne, jeśli wiele osób nie zostało jeszcze przetestowanych - dodał Peter Kremsner z niemieckiego Szpitala Uniwersyteckiego w Tybindze, gdzie również prowadzone są prace nad szczepionką na koronawirusa. 

Na całym świecie trwają testy kliniczne kilkunastu kandydatów na szczepionkę przeciw COVID-19. Prace nad szczepionkami przeciw koronawirusowi toczą się błyskawicznie - zazwyczaj zajmują one bowiem kilka lat. Co najmniej cztery takie szczepionki weszły w finalną, trzecią fazę testów.

Zdaniem Reutersa, najbardziej zaawansowane badania prowadzone są nad szczepionką firmy AstraZeneca, która testowana jest między innymi w Wielkiej Brytanii. Trzecia faza testów nad nią może się zakończyć jeszcze w sierpniu bieżącego roku. Równie zaawansowane są prace, które prowadzone są nad preparatem amerykańskiej firmy Moderna. Wyniki badań klinicznych mają być znane jeszcze w listopadzie, najpóźniej grudniu.

Rosja poinformowała, że 20 państw świata jest zainteresowanych pozyskaniem miliarda dawek rosyjskiej szczepionki.

Jak podaje Reuters, pierwszymi, którzy otrzymają szansę zaszczepienia się przeciw koronawirusowi w Rosji, będą pracownicy ochrony zdrowia. Szczepienia mają być dobrowolne.

W Rosji wykryto dotychczas 890799 zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2. Z powodu COVID-19 zmarło już 14973 osób.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA