fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Polska i świat walczą z koronawirusem - relacja z 28 maja

Fotorzepa, Jakub Czermiński
Liczba zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2 w Polsce wzrosła do 22 825, liczba zgonów z powodu COVID-19 - do 1038 *** 30 maja rozpocznie się w Polsce IV etap łagodzenia obostrzeń - od tego dnia zasłanianie twarzy i nosa nie będzie już wymagane pod gołym niebem oraz w miejscach, w których można zachować 2 metry dystansu od innych osób; zniesiony zostanie limit osób, które mogą jednocześnie przebywać w sklepach i Kościołach *** 6 czerwca zostaną otwarte m.in. kina, teatry, siłownie i baseny *** Od 25 maja w szkołach prowadzone są zajęcia opiekuńczo-dydaktyczne dla uczniów klas I-III *** Na całym świecie potwierdzono niemal 5,7 mln zakażeń koronawirusem *** Liczba ozdrowieńców przekroczyła 2,3 mln *** Liczba ofiar COVID-19 to ponad 355 tysięcy.

Koronawirus SARS-CoV-2, znany wcześniej jako 2019-nCoV po raz pierwszy pojawił się w Wuhan prawdopodobnie w połowie listopada 2019 roku.

Pierwszym dużym ogniskiem epidemii koronawirusa był targ z owocami morza w Wuhan, który władze zamknęły 1 stycznia w związku z rozpowszechnianiem się choroby.

Na początku stycznia władze Chin oficjalnie przyznały, że zachorowania w Chinach powoduje nowy wirus z rodziny koronawirusów - wirusów odzwierzęcych (inne znane wirusy z tej rodziny to m.in. SARS i MERS).

Istnieje hipoteza, że wirus przeniósł się ze zwierząt na człowieka w wyniku jedzenia mięsa dzikich zwierząt: nietoperzy, węży lub łuskowców.

Objawy COVID-19, choroby wywoływanej przez koronawirus to gorączka, kaszel, ból mięśni, osłabienie. W ponad 80 proc. przypadków przebieg choroby jest łagodny i przypomina przebieg grypy. WHO szacuje śmiertelność nowego koronawirusa na poziomie ok. 3,4 proc. (w przypadku grypy - 0,1 proc.).

W grupie podwyższonego ryzyka w związku z epidemią koronawirusa są osoby starsze lub cierpiące na choroby przewlekłe. Zarażenie się wirusem ma natomiast zwykle bardzo łagodny przebieg u dzieci.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA