fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Najwięcej przypadków koronawirusa od początku epidemii

Fotorzepa, Jerzy Dudek
Ministerstwo Zdrowia w swoim drugim wtorkowym komunikacie poinformowało o 360 kolejnych przypadkach zakażeń koronawirusem. Łącznie w ciągu ostatniej doby liczba potwierdzonych przypadków wzrosła o 595.

Przed południem Ministerstwo Zdrowia przekazało, że przeprowadzone testy na obecność koronawirusa u 235 osób dały wynik dodatni. 204 nowe przypadki potwierdzono w województwie śląskim.

W drugim komunikacie resort poinformował o kolejnych 360 dodatnich wynikach testu. Łącznie daje to 595 nowych przypadków w ciągu ostatniej doby, najwięcej od początku epidemii.

Nowe przypadki dotyczą województw:  śląskiego (288), dolnośląskiego (25), mazowieckiego (21), łódzkiego (13), wielkopolskiego (5), zachodniopomorskiego (3), małopolskiego (2), podlaskiego (1), opolskiego (1) i lubelskiego (1).

Poinformowano również o śmierci 12 pacjentów. Są to: (wiek-płeć, miejsce zgonu): 53-K, 83-M Warszawa, 83-M Radom, 50-M Racibórz, 89-K Zgierz, 81-K Gdańsk, 80-M,61-M,63-K,78-M Wrocław, 89-K Nowogrodziec, 86-K Świdnica. Większość osób miała choroby współistniejące.

Łącznie w Polsce zakażonych jest 16921 osób. Zmarło 839 pacjentów.

Koronawirus SARS-CoV-2, znany wcześniej jako 2019-nCoV po raz pierwszy pojawił się w Wuhan prawdopodobnie w połowie listopada 2019 roku.

Pierwszym dużym ogniskiem epidemii koronawirusa był targ z owocami morza w Wuhan, który władze zamknęły 1 stycznia w związku z rozpowszechnianiem się choroby.

Na początku stycznia władze Chin oficjalnie przyznały, że zachorowania w Chinach powoduje nowy wirus z rodziny koronawirusów - wirusów odzwierzęcych (inne znane wirusy z tej rodziny to m.in. SARS i MERS).

Istnieje hipoteza, że wirus przeniósł się ze zwierząt na człowieka w wyniku jedzenia mięsa dzikich zwierząt: nietoperzy, węży lub łuskowców.

Objawy COVID-19, choroby wywoływanej przez koronawirus to gorączka, kaszel, ból mięśni, osłabienie. W ponad 80 proc. przypadków przebieg choroby jest łagodny i przypomina przebieg grypy. WHO szacuje śmiertelność nowego koronawirusa na poziomie ok. 3,4 proc. (w przypadku grypy - 0,1 proc.).

W grupie podwyższonego ryzyka w związku z epidemią koronawirusa są osoby starsze lub cierpiące na choroby przewlekłe. Zarażenie się wirusem ma natomiast zwykle bardzo łagodny przebieg u dzieci.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA