fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Prezydent Francji Emmanuel Macron wydłuża ograniczenia do 11 maja

AFP
Ograniczenia wprowadzone we Francji w ramach walki z koronawirusem będą obowiązywać do 11 maja. Decyzję ogłosił w orędziu prezydent Emmanuel Macron.

Prezydent Francji zapowiedział zwiększenie produkcji maseczek ochronnych. Podkreślił też, że liczba łóżek szpitalnych wyposażonych w respiratory zwiększyła się.

- Epidemia wciąż nie jest pod kontrolą - oświadczył Emmanuel Macron, informując, że okres obowiązywania restrykcji wprowadzonych w ramach walki z koronawirusem zostaje przedłużony do 11 maja.

Francuski prezydent zadeklarował publiczną pomoc dla osób i przedsiębiorstw dotkniętych finansowymi skutkami kryzysu.

Po 11 maja szkoły i przedszkola mają zostać stopniowo otwierane. Macron podkreślił, że to dla niego bardzo istotne, ponieważ nie wszyscy uczniowie mają dostęp do cyfrowych metod nauczania.

Przynajmniej do połowy lipca ma obowiązywać zakaz organizowania imprez publicznych. Kina i teatry nie zostaną otwarte 11 maja.

Prezydent Francji zapowiedział także zwiększenie liczby testów na koronawirusa. - Każdy z objawami zostanie przebadany - zadeklarował.

- Kiedy będziemy mogli wrócić do normalności? Nie mamy jasnej odpowiedzi - powiedział Macron dodając, że we Francji nie można na razie mówić o "odporności stadnej" na koronawirusa, dlatego, kontynuował, tak ważne jest opracowanie szczepionki.

- Zwyciężymy - oświadczył. - Jesteśmy zjednoczeni w walce z zagrożeniem - dodał, wyrażając dumę z postawy obywateli Francji w czasie obowiązywania ograniczeń wprowadzonych przez władze.

Koronawirus SARS-CoV-2, znany wcześniej jako 2019-nCoV po raz pierwszy pojawił się w Wuhan prawdopodobnie w połowie listopada 2019 roku.

Pierwszym dużym ogniskiem epidemii koronawirusa był targ z owocami morza w Wuhan, który władze zamknęły 1 stycznia w związku z rozpowszechnianiem się choroby.

Na początku stycznia władze Chin oficjalnie przyznały, że zachorowania w Chinach powoduje nowy wirus z rodziny koronawirusów - wirusów odzwierzęcych (inne znane wirusy z tej rodziny to m.in. SARS i MERS).

Istnieje hipoteza, że wirus przeniósł się ze zwierząt na człowieka w wyniku jedzenia mięsa dzikich zwierząt: nietoperzy, węży lub łuskowców.

Objawy COVID-19, choroby wywoływanej przez koronawirus to gorączka, kaszel, ból mięśni, osłabienie. W ponad 80 proc. przypadków przebieg choroby jest łagodny i przypomina przebieg grypy. WHO szacuje śmiertelność nowego koronawirusa na poziomie ok. 3,4 proc. (w przypadku grypy - 0,1 proc.).

W grupie podwyższonego ryzyka w związku z epidemią koronawirusa są osoby starsze lub cierpiące na choroby przewlekłe. Zarażenie się wirusem ma natomiast zwykle bardzo łagodny przebieg u dzieci.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA