fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Włochy: Liczba ofiar epidemii przekroczyła 14,5 tys.

AFP
We Włoszech w ciągu doby zmarło 766 osób zakażonych SARS-CoV-2. Potwierdzono ponad 4,5 tys. nowych przypadków koronawirusa - poinformowała Obrona Cywilna.

Liczba ofiar epidemii koronawirusa wzrosła we Włoszech do 14681, liczba zakażeń - do 119827.

Zaprezentowane w piątek dane mówią o dobowym wzroście liczby zakażeń na poziomie 4 proc. oraz 5,5-proc. wzroście liczby przypadków śmiertelnych.

Za ozdrowiałych uznano kolejnych 1480 pacjentów (dobowy wzrost o 8 proc. do ponad 19,7 tys.). We włoskich szpitalach przebywa ponad 28,7 tys. pacjentów z objawami COVID-19, wśród nich 4068 na oddziałach intensywnej opieki - o 15 więcej niż w czwartek.

We Włoszech najwięcej (47,5 tys.) przypadków wirusa odnotowano w Lombardii. W regionie Emilia-Romania liczba przypadków zbliża się do 16 tys., w Wenecji Euganejskiej i Piemoncie przekroczyła 10 tys.

Koronawirus SARS-CoV-2, znany wcześniej jako 2019-nCoV po raz pierwszy pojawił się w Wuhan prawdopodobnie w połowie listopada 2019 roku.

Pierwszym dużym ogniskiem epidemii koronawirusa był targ z owocami morza w Wuhan, który władze zamknęły 1 stycznia w związku z rozpowszechnianiem się choroby.

Na początku stycznia władze Chin oficjalnie przyznały, że zachorowania w Chinach powoduje nowy wirus z rodziny koronawirusów - wirusów odzwierzęcych (inne znane wirusy z tej rodziny to m.in. SARS i MERS).

Istnieje hipoteza, że wirus przeniósł się ze zwierząt na człowieka w wyniku jedzenia mięsa dzikich zwierząt: nietoperzy, węży lub łuskowców.

Objawy COVID-19, choroby wywoływanej przez koronawirus to gorączka, kaszel, ból mięśni, osłabienie. W ponad 80 proc. przypadków przebieg choroby jest łagodny i przypomina przebieg grypy. WHO szacuje śmiertelność nowego koronawirusa na poziomie ok. 3,4 proc. (w przypadku grypy - 0,1 proc.).

W grupie podwyższonego ryzyka w związku z epidemią koronawirusa są osoby starsze lub cierpiące na choroby przewlekłe. Zarażenie się wirusem ma natomiast zwykle bardzo łagodny przebieg u dzieci.

Źródło: rp.pl / Corriere della Sera
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA