fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Polska i świat walczą z koronawirusem - relacja z 6 kwietnia

Fotorzepa, Jakub Czermiński
Sejm uchwalił głosowanie korespondencyjne w tegorocznych wyborach prezydenckich *** Wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin podał się do dymisji. Na stanowisku wicepremiera ma go zastąpić Jadwiga Emilewicz *** Porozumienie pozostanie członkiem koalicji *** W Polsce potwierdzono 4413 przypadki koronawirusa, 107 osób zakażonych zmarło *** W kraju obowiązuje stan epidemii *** Od 1 kwietnia w Polsce zamknięte są parki, skwery, bulwary, zakłady fryzjerskie, salony kosmetyczne i studia tatuażu *** Od 1 kwietnia w sklepach spożywczych w jednym momencie może przebywać liczba klientów równa liczbie kas w sklepie przemnożonej przez trzy *** W godz. od 10 do 12 w sklepach i aptekach zakupy mogą robić tylko osoby, które ukończyły 65 lat *** Liczba zakażonych koronawirusem na świecie przekroczyła 1,2 miliona.

00:30

Dziękujemy, że byli dziś Państwo z nami. Wkrótce na rp.pl kolejne doniesienia na temat sytuacji związanej z pandemią.

00:25

Od wtorku osoby wychodzące z domów będą musiały nosić maseczki ochronne – ogłosiły władze Maroka. Maski mają być sprzedawane po ustalonej cenie 0,8 dirhama (0,33 zł). Osobom nieprzestrzegającym przepisów grozi kara do trzech miesięcy więzienia lub grzywny w wysokości do 1300 dirhamów (533 zł). Jak powiedział agencji Reutera rzecznik miejscowego ministerstwa przemysłu, obecnie w Maroko produkuje się 3,3 mln maseczek dziennie, w przyszłym tygodniu możliwości wytwórcze mają wzrosnąć do prawie 6 mln sztuk. Z poniedziałkowych danych wynika, że w Maroku liczba przypadków koronawirusa wynosi 1120, a 80 osób zakażonych zmarło.

00:10

Święto Paschy mieszkańcy Izraela będą musieli spędzić w swych domach. Premier Benjamin Netanjahu ogłosił ogólnopaństwową kwarantannę, która ma obowiązywać od wtorku do piątku. W telewizyjnym wystąpieniu szef rządu wyraził nadzieję, że jeśli obecny trend dotyczący wzrostu liczby zakażonych koronawirusem utrzyma się, po świętach nałożone przez władze restrykcje będą łagodzone. Wedle obowiązujących przepisów, Izraelczycy nie mogą oddalać się od swych domów na więcej niż 100 m, z wyłączeniem udawania się do pracy, lekarza lub po zakupy. Na skutek wprowadzonych ograniczeń bezrobocie w Izraelu wzrosło do 25 proc. W kraju potwierdzono prawie 9 tys. przypadków koronawirusa, a 57 osób zakażonych zmarło.

23:58

W Stanach Zjednoczonych – największym obecnie ognisku pandemii – liczba przypadków koronawirusa przekroczyła 356 tys., a liczba ofiar wynosi już 10,5 tys.

23:56

Premier Albanii Edi Rama wezwał mieszkańców ok. 100-tys. miasta Szkodra do zaprezentowania „żelaznej dyscypliny” w związku z epidemią. – Proszę, wykażcie się niezwykłą troską i szacunkiem do wprowadzonych ograniczeń, ponieważ Szkodra stała się tykającą bombą zegarową – powiedział, odnosząc się do wzrostu liczby zakażonych w mieście i zagrożenia, jakie może nieść ze sobą przeciążenie systemu ochrony zdrowia.

23:52

O 149 wzrosła w Egipcie liczba przypadków koronawirusa. To największy dobowy wzrost liczby zakażonych w tym kraju od początku epidemii. Miejscowe ministerstwo zdrowia przekazało, że w Egipcie potwierdzono 1322 przypadków zakażeń, 85 osób zmarło a 259 pacjentów uznano za ozdrowiałych.

23:50

Uczniowie klas 1-5 będą mogli wrócić do szkół, a dzieci do przedszkoli 15 kwietnia – wynika z planu duńskich władz. Jak ogłosiła premier Mette Federiksen, pozostałe ograniczenia wprowadzone w ramach walki z epidemią, w tym zakaz zgromadzeń więcej niż 10 osób obowiązywałyby co najmniej do 10 maja. Zakaz imprez publicznych miałby zostać zniesiony w sierpniu. Premier Danii zastrzegła, że warunkiem łagodzenia obowiązujących w kraju rygorów jest ustabilizowanie się liczby osób zakażonych.

23:40

W Tokio i sześciu innych prefekturach ma zostać we wtorek wprowadzony stan nadzwyczajny. Rząd Japonii przygotowuje antykryzysowy pakiet gospodarczy o wartości 990 mld dol. Liczba przypadków koronawirusa w Japonii przekroczyła 4 tys., a 93 osoby zmarły.

23:25

Dziś resort zdrowia poinformował o 311 nowych przypadkach koronawirusa i śmierci 13 zakażonych osób.

23:20

Przypomnijmy – głosami Zjednoczonej Prawicy Sejm uchwalił ustawę przewidującą, że wybory prezydenckie w tym roku zostaną przeprowadzone wyłącznie poprzez głosowanie korespondencyjne.

22:20

Zanim został przeniesiony na oddział intensywnej terapii szpitala w Londynie, premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson poprosił ministra spraw zagranicznych i pierwszego sekretarza stanu Dominica Raaba o tymczasowe przejęcie jego obowiązków.

22:05

Obrady Sejmu mają zostać wznowione jutro o godz. 15:00.

22:03

Sejm uchwalił ustawę w sprawie sposobu przeprowadzenia wyborów, przewidującą głosowanie korespondencyjne w najbliższych wyborach prezydenckich.

21:50

W Sejmie głosowano wniosek o odrzucenie w całości projektu w sprawie sposobu przeprowadzenia wyborów. 227 posłów było „za”, 230 „przeciw”, 2 wstrzymało się od głosu. Wniosek został odrzucony. Rozpoczęło się głosowanie poprawek do projektu.

21:43

W sprawie głosowania nr 39 marszałek powiedziała, że z wydruku wynika, iż wszyscy posłowie głosowali – poza trzema z PiS. – Po zasięgnięciu opinii Konwentu Seniorów tego wniosku (o reasumpcję -red.) nie przyjmuję – oświadczyła Elżbieta Witek.

21:41

Marszałek Elżbieta Witek wznowiła obrady Sejmu.

21:23

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson trafił na oddział intensywnej terapii. Według informacji ze szpitala, jest przytomny, podawano mu tlen.

21:09

Koalicja Obywatelska złożyła wniosek o reasumpcję głosowania nr 39. Marszałek Sejmu zwołała w tej sprawie Konwent Seniorów. Przerwa w obradach do godz. 21:30.

21:06

Braun spytał też: – Pod jaki adres wysyłacie te pakiety wyborcze do naszych rodaków za granicą? Pod jaki adres? – Nie znacie tych adresów, a poczta nie doniesie – dodał oceniając, że to „bardzo poważny gest lekceważenia wobec naszych rodaków” za granicą, którzy często bardzo interesują się sprawą polską.

21:03

Głos zabrał poseł Konfederacji Grzegorz Braun. Spytał rządzących, czy już „obstalowali” „te skrzynki specjalne”, do których mają trafiać głosy wyborców w wyborach korespondencyjnych. Dodał, że jeśli te skrzynki mają być „specjalne” to oznacza to Eldorado dla co najmniej jednego wyborcy.

21:00

Podstawą demokracji są wolne wybory, a wy chcecie urządzić wybory z pistoletem przy głowie – powiedział poseł PO Robert Kropiwnicki.

20:55

Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz pytał, jak mają być przeprowadzone wybory np. w gminie Kraków, gdzie głosy liczyło 4 tys. osób, a teraz ma liczyć maksymalnie 45. Odpowiedział mu Łukasz Schreiber (PiS). Stwierdził, że w projekcie napisano, że w szczególnie uzasadnionych przypadkach komisarz wyborczy może powołać w skład komisji więcej osób.

20:50

Janusz Korwin-Mikke odniósł się też do ostatnich ruchów politycznych wicepremiera Jarosława Gowina (Porozumienie), który sprzeciwiał się wyborom 10 maja, zaproponował zmianę konstytucji i podał się do dymisji. Zachowanie Gowina Korwin-Mikke nazwał „gowinizmem stosowanym”. – Moim zdaniem ten gowinizm stosowany przejdzie do historii polskiego parlamentaryzmu – powiedział poseł Konfederacji dodając, że „Gowini przychodzą i odchodzą”, a my zostaniemy z wyborami. Polityk dodał, że Konfederacja nie wierzy, że PiS uczciwie przeprowadzi wybory.

20:45

Poseł Konfederacji Janusz Korwin-Mikke krytykował fakt, że w Polsce nie można teraz wejść do lasu ani umyć auta na myjni bezdotykowej, ale można przeprowadzać wybory. Lider partii KORWiN skrytykował część opozycji, zarzucając jej kłamstwa i demagogię. – Szczerzę mówiąc, już wolę słuchać PiS-u niż tej potwornej demagogii, która leje się z ust przedstawicieli Lewicy i Koalicji Obywatelskiej – powiedział. – Chcemy żyć w normalnym kraju, a nie w kraju, w którym PiS robi z nami co chce – dodał.

20:40

Mamy absurdalną sytuację – ocenił poseł Konfederacji Michał Urbaniak. Zaznaczył, że wybory nie są problemem, który jest teraz najważniejszy dla Polaków. Odnosząc się do procedowanego projektu spytał, jak minister aktywów państwowych Jacek Sasin wyobraża sobie, że Poczta Polska da radę przeprowadzić wybory dla kilkudziesięciu milionów ludzi. Pytał też, jak wyglądać ma praca komisji wyborczych w sytuacji, gdy liczba komisji ma być ograniczona, podobnie jak liczba ich członków. Urbaniak ocenił, że wyborów nie da się przeprowadzić tylko korespondencyjnie.

20:35

Przyzwoitość to cecha wam obca – mówił do rządzących Borys Budka. – To wstyd, że większość parlamentarna jest w stanie myśleć tylko o sobie – dodał.

20:30

Eksperci ostrzegają, że ten tydzień będzie dla Amerykanów bardzo trudny. W Stanach Zjednoczonych z powodu koronawirusa zmarło co najmniej 10 tys. osób.

20:20

Sejm odrzucił wniosek (tak chciało 230 posłów). Projekt został skierowany do natychmiastowego drugiego czytania.

20:17

Wciąż nie zakończyło się głosowanie wniosku o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu.

20:08

Poseł Konfederacji Konrad Berkowicz ocenił, że Polakom potrzeba raju podatkowego, uwolnienia od biurokracji, a nie utrudniania życia.

20:06

Poseł PO Cezary Tomczyk pytał jak to możliwe, że pod projektem podpisani są posłowie, którzy informują, że są w swoich okręgach i głosują zdalnie. – To jawne fałszerstwo – oświadczył. Zażądał zabezpieczenia podpisów na poczet oskarżenia, które, w jego opinii, czeka składających projekt. – To sfałszowany projekt ze sfałszowanymi podpisami. Bierzecie to na własną odpowiedzialność – powiedział Tomczyk.

20:05

Wybraliście hańbę, a wybory i tak będziecie musieli przełożyć – powiedział wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski (PSL), parafrazując Winstona Churchilla.

20:04

Wyrzucacie demokrację, wprowadzacie dyktaturę – skrytykował projekt poseł KO Robert Kropiwnicki.

20:03

Jak poinformowało francuskie ministerstwo zdrowia, według bilansu uwzględniającego zmarłych w szpitalach oraz w domach spokojnej starości, w ciągu ostatniej doby w tym kraju zmarły 833 osoby zakażone koronawirusem.

20:01

Posłowie będą zadawać pytania. Najwięcej (5) przypadło klubowi PiS.

20:00

Kłamstwem jest, że grożą nam w stanie nadzwyczajnym wielkie odszkodowania. To reguluje ustawa, którą możecie zmienić – powiedział Krzysztof Bosak, kończąc wystąpienie.

19:58

Nie zmienia się reguł w trakcie gry. Nieprawdą jest, że nie da się przesunąć terminu wyborów. Nie jest prawdą, że macie dobry projekt – piszecie prawo na kolanie. Nie jest prawdą, że sami wierzycie w termin 10 maja – macie w swoich ławach rozsądnych posłów. Nie uda wam się sformować komisji – wiecie o tym – mówił poseł Konfederacji. Według niego Poczta Polska nie jest przygotowana na masowe wybory korespondencyjne. – To, co proponujecie odbierze prawa polityczne Polakom – powiedział Bosak. Dodał, że mandat prezydenta będzie podważany.

19:54

Poseł Konfederacji Krzysztof Bosak zwrócił uwagę, że premier i prezes PiS opuścili salę plenarną. Powiedział, że Polacy nie czekają na rozmowę o detalach prawa wyborczego, lecz m.in. na realne wsparcie dla przedsiębiorców.

19:52

Nie będą to wybory powszechne, równe, tajne – mówił prezes ludowców. Dodał, że Polacy z zagranicy nie będą mogli głosować. – Święte są życie i zdrowie obywateli Rzeczpospolitej, a nie termin 10 maja – zaznaczył. W imieniu klubu Koalicji Polskiej wniósł o odrzuceniu projektu.

19:48

Ta ustawa to utrwalacz władzy – władzy, która oderwała się od rzeczywistości – ocenił prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

19:45

Śmiszek ocenił, że projekt PiS nie ma nic wspólnego ani z konstytucją, ani z rozumem. Wniósł o odrzucenie projektu.

19:43

Dzisiaj, zamiast o konkretach będziemy rozmawiali o wyborach. Czy nie rozumiecie, że te wybory nikogo nie obchodzą, że kartą do głosowania nie można się najeść? – powiedział Krzysztof Śmiszek (Lewica).

19:40

Oszukujecie, bo władza jest dla was najważniejsza. Nie widzicie realnych potrzeb Polaków – powiedział Budka. Wniósł o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu.

19:38

Głos zabrał szef PO Borys Budka. – Nie macie za grosz wstydu. Oszukiwaliście i będziecie oszukiwali – powiedział do posłów koalicji. Skrytykował fakt, że reprezentantem wnioskodawców jest członek sztabu wyborczego prezydenta Andrzeja Dudy. Stwierdził, że obóz Zjednoczonej Prawicy przegrał dziś głosowanie, a potem „złamał kręgosłupy” części posłów by doprowadzić do drugiej próby wprowadzenia projektu zmian w Kodeksie wyborczym pod obrady.

19:35

Wyborów przesunąć nie można, stanowi o tym konstytucja – stwierdził Schreiber. Wniósł o natychmiastowe przejście do drugiego czytania.

19:31

Ta ustawa nie jest ani łatwa, ani radosna, ani popularna, jak pokazują badania opinii publicznej. Ale w takich czasach nie można prowadzić polityki ciepłej wody w kranie, trzeba kierować się racją stanu – powiedział poseł klubu PiS Łukasz Schreiber.

19:26

Sobolewski zaapelował o „zawieszenie emocji”. – To nie czas na dezinformację i jałowe spory – stwierdził.

19:20

Projekt w imieniu wnioskodawców przedstawia szef Komitetu Wykonawczego PiS Krzysztof Sobolewski.

19:17

Za uzupełnieniem porządku obrad było 230 posłów, przeciw – 227, 2 się wstrzymało. Sejm wniosek przyjął.

19:15

Posłowie głosują nad uzupełnieniem porządku obrad o pierwsze czytanie projektu ws. szczególnych zasad przeprowadzenia wyborów.

19:12

Wniosek o odroczenie obrad nie zyskał wymaganego poparcia.

19:09

Wnoszę o odroczenie obrad do chwili, kiedy państwo przedstawicie nam tę opinię – powiedział poseł Konfederacji Grzegorz Braun po tym, jak marszałek Witek poinformowała, że istnieje opinia Biura Analiz Sejmowych. Braun ocenił, że „wrzucanie do systemu projektu zmieniającego prawo wyborcze” i wykonanie trzech czytań to „igraszki, które nie mogą się dobrze skończyć„. Wniosek posła Konfederacji jest głosowany.

19:07

Zapomnieliście czym żyją Polacy – powiedział szef PO Borys Budka, wnosząc o pokazanie opinii prawnych w sprawie projektu PiS dotyczącego głosowania korespondencyjnego.

19:05

Posłowie głosowali wniosek o przerwę – większość była „przeciw”.

19:03

Watykan poinformował, że papież Franciszek powołał fundusz aby „pomóc osobom i wspólnotom, które zostały tragicznie dotknięte szerzeniem się COVID-19” w krajach misyjnych.

18:58

Marszałek Witek zapewnia, że projektami opozycji Sejm będzie się zajmował. – Czekaliśmy na opinię prawną, wszystko się dzieje zgodnie z harmonogramem – dodała.

18:57

Krzysztof Śmiszek wnosi o przerwę i uzupełnienie porządku obrad o projekty przygotowane przez Lewicę. Powiedział, że władzy trzeba patrzeć na ręce.

18:55

W posiedzeniu Sejmu bierze udział 458 posłów.

18:53

18:50

Czy można teraz wymienić opony na letnie? W Polsce nie ma takiego obowiązku, lecz mimo to każdej wiosny kierowcy szturmują warsztaty, by zapewnić swoim pojazdom ogumienie dostosowane do wyższych temperatur, a przez to bezpieczniejsze. W tym roku jednak sytuacja jest inna.

18:45

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek wznowiła posiedzenie Sejmu. Sprawdzane jest kworum.

18:44

Gubernator stanu Nowy Jork Andrew Cuomo podniósł z 500 do 1000 dolarów grzywnę za nieprzestrzeganie nakazu utrzymywania dystansu społecznego. – Nie macie prawa narażać życia innych – powiedział do łamiących przepisy. Poinformował, że wszystkie szkoły i przedsiębiorstwa, których działalność nie jest obecnie niezbędna, pozostaną zamknięte dłużej – do 29 kwietnia.

Fot. AFP

18:34

Czekamy na wznowienie obrad Sejmu, zaplanowane na godz. 18:30.

18:25

18:10

Oto aktualna mapa zakażeń koronawirusem w Polsce:

17:50

17:48

Nowo potwierdzone przypadki (212), dotyczą 13 województw: dolnośląskiego (11), kujawsko-pomorskiego (4), lubelskiego (1), lubuskiego (3), łódzkiego (14), małopolskiego (8), mazowieckiego (98), opolskiego (1), podkarpackiego (4), podlaskiego (12), śląskiego (7), wielkopolskiego (42) i zachodniopomorskiego (7).

17:44

Tym samym liczba ofiar epidemii w Polsce wzrosła do 107, a liczba potwierdzonych przypadków SARS-CoV-2 – do 4413.

17:40

17:20

Premier Nowej Zelandii Jacinda Ardern zapewniła dzieci, że zajączek wielkanocny i wróżka-zębuszka są „kluczowymi pracownikami”, zatem wolno im będzie wychodzić do pracy w czasie obowiązywania ogłoszonych przez władze ograniczeń w przemieszczaniu się. Zastrzegła, że zajączek może być zajęty w swym domu, dlatego prosiła najmłodszych o wyrozumiałość, jeśli nie uda mu się dotrzeć do każdego.

17:10

Tegoroczna, 149. edycja najstarszego z czterech golfowych wielkich szlemów została odwołana z powodu pandemii koronawirusa. The Open Championship – jedyny turniejem majors rozgrywanym poza USA – miał rozpocząć się 16 lipca w hrabstwie Kent w Anglii. Odwołanie The Open to pierwszy tego typu przypadek od II wojny światowej.

17:05

Debenhams ma tradycje sięgające lat 70. XVIII wieku. Koronakryzys sprawił, że sieć znów złożyła wniosek o zarząd sądowy. Kłopoty ma też marka odzieżowa Cath Kidston.

17:00

Francuski minister edukacji poinformował, że 740 tysięcy uczniów nie przystąpi w tym roku do matury. Taka decyzja została podjęta po raz pierwszy od powstania egzaminu w 1808 roku. Oceny wystawione zostaną na podstawie stopni cząstkowych za rok szkolny 2019/2020.

16:50

W Stanach Zjednoczonych stwierdzono dotąd ponad 337 tys. przypadków koronawirusa. Liczba ofiar epidemii w USA wzrosła do 9654 – podało CNN.

16:20

Istotą demokratycznych wyborów jest konkurencja między kandydatami, a jej nie ma – powiedział w programie „Onet Rano” Radosław Sikorski. – To z definicji nie będą demokratyczne wybory – dodał.

16:15

W Turcji u ponad 600 pracowników służby zdrowia biorących udział w walce z epidemią testy potwierdziły obecność SARS-CoV-2 – podała turecka gazeta „Milliyet”. – Personel medyczny powinien być regularnie badany pod kątem obecności koronawirusa, bez względu na to, czy wykazuje objawy COVID-19 – powiedział Emrah Kirimli z Izby Lekarskiej Stambułu.

16:10

Francja zmierza w kierunku największej recesji od czasów II wojny światowej – ocenił francuski minister gospodarki i finansów Bruno Le Maire. Dodał, że prawdopodobnie gospodarka Francji skurczy się bardziej niż w czasie kryzysu finansowego z 2009 r., gdy spadek PKB wyniósł 2,9 proc.

16:05

Testy potwierdziły obecność koronawirusa u 173 członków załogi amerykańskiego lotniskowca USS Theodore Roosevelt – podało CNN powołując się na przedstawiciela U.S. Navy. Jak dotąd przebadano ok. 61 proc. załogi. Na ląd ewakuowano ok. 2000 osób przebywających na pokładzie. Do piątku liczba ta miała wynosić 2700. Wcześniej zwolniony z pełnienia obowiązków został kapitan jednostki, który w liście do władz apelował o pomoc w związku z przypadkami SARS-CoV-2 wśród załogi. Treść listu wyciekła do mediów.

16:00

Rynki widzą już koniec kwarantanny. Dow Jones Industrial rósł na poniedziałkowym otwarciu o blisko 900 pkt, czyli o ponad 4 proc. Ponad 4 proc. zyskiwał również WIG 20.

15:55

Pozytywne nastroje cały czas przeważają na warszawskim parkiecie, co w kolejnych godzinach poniedziałkowego handlu wyniosło indeks WIG20 ponad 4 proc. nad kreskę. Zakupom sprzyjają optymistyczne nastroje na zagranicznych rynkach akcji.

15:50

Policja w Pakistanie aresztowała dziesiątki lekarzy i członków personelu medycznego protestujących przeciwko brakowi środków ochrony osobistej w walce z pandemią koronawirusa.

15:45

Jeżeli popatrzymy na ilość zachorowań i przypadków śmiertelnych, to jak można namawiać, żeby iść na wybory, albo żeby brać w nich udział – mówił w programie „Onet Rano” Włodzimierz Czarzasty.

15:35

W miesiąc liczba transakcji za pobraniem spadła o ponad 20 proc. Coraz więcej firm z powodów bezpieczeństwa wycofuje „pobranie” z oferty.

15:25

Jak poinformował Krajowy Instytut Zdrowia Publicznego i Środowiska (RIVM), w Holandii w ciągu ostatniej doby liczba osób zakażonych koronawirusem wzrosła o 952. O 101 wzrosła także liczba osób zmarłych na Covid-19.

15:20

W ciągu ostatniej doby w szpitalach w Anglii zmarły 403 osoby zakażone koronawirusem. W Walii zmarło kolejnych 27 pacjentów, w Walli – 2. Poniedziałkowe dane z Irlandii Północnej jeszcze nie napłynęły. Według aktualnych informacji, z powodu COVID-19 na Wyspach zmarło dotąd 5375 pacjentów.

15:04

Rząd Czech rozważa złagodzenie wprowadzonych środków, które zdusiły gospodarkę i zamknęły obywateli, jeżeli w najbliższych dniach utrzyma się spadek nowych przypadków koronawirusa.

15:03

14:49

Prezes Naczelnej Rady Adwokackiej zwrócił się do prezesów dwóch największych stowarzyszeń sędziowskich – Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia i Stowarzyszenia Sędziów Themis – o podjęcie wszelkich możliwych działań w celu spowodowania wypłaty zaległych należności przez sądy dla adwokatów z tytułu wypełnianych przez nich funkcji pełnomocników lub obrońców wyznaczonych z urzędu.

14:46

Rząd Rumunii przedłuży okres obowiązywania w kraju stanu wyjątkowego o kolejnych 30 dni w momencie – poinformował prezydent Rumunii Klaus Iohannis.

Daniel MIHAILESCU / AFP

14:33

Epidemia nie tylko doprowadziła do załamania w gospodarce i zmusiła do zmiany planów związanych z podróżami. Koronawirus zrujnował również marzenia Par Młodych, które od wielu miesięcy organizowały jeden z najważniejszych dni w życiu – ślub i przyjecie weselne.

14:32

Posłowie opozycji informują, że przerwa w obradach Sejmu zostaje przedłużona do 18:30.

14:30

14:28

Wielka Brytania ma obecnie 10 tys. respiratorów w swoim systemie ochrony zdrowia – poinformował rzecznik premiera Borisa Johnsona.

Tolga AKMEN / AFP

14:16

14:14

14:13

Niemal połowa z nas (45 proc.) jest przekonana, że epidemia i związany z nią kryzys wpłyną na zmniejszenie naszych zarobków. Cięć w wynagrodzeniach najmocniej obawiają się kobiety oraz osoby w wieku 25-34 lat – wynika z najnowszych badań ARC Rynek i Opinia.

14:08

Czy dojdzie do reasumpcji głosowania ws. Kodeksu wyborczego? Poseł PiS Andrzej Kryj twierdzi, że głosował „za”, ale w wyniku błędu systemu jego głos nie został zaliczony. To głos, którego PiS-owi zabrakło w głosowaniu nr 34.

14:01

14:00

13:57

W Malezji w poniedziałek stwierdzono 131 nowych zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2. Łączna liczba zakażeń w tym kraju wzrosła do 3793 – w żadnym innym kraju południowo-wschodniej Azji nie stwierdzono tylu zakażeń. W wyniku Covid-19 zmarły w Malezji jak dotąd 62 osoby.

13:50

Pojawia się informacja, że Sejm ma wznowić obrady dziś o godzinie 15. Wcześniej informowano, że przerwa w obradach ma potrwać do wtorku, do godziny 15.

13:46

Centrum im. Adama Smitha opracował doraźne środki i systemowe rozwiązania, które pozwolą uchronić Polaków przed powiększaniem się załamania gospodarczego i dysharmonią społeczną.

13:45

Szwedzki rząd chce poszerzyć zakres swojej władzy, w tym zyskać prawo do zamykania lotnisk i stacji kolejowych bez zgody parlamentu, aby usprawnić walkę z rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-CoV-2 – informuje Reuters.

Jonathan NACKSTRAND / AFP

13:31

W głosowaniu nie wziął udziału poseł PiS Andrzej Kryj.

13:29

Od głosu w głosowaniu wstrzymali się Jarosław Gowin, Iwona Michałek i Magdalena Sroka (wszyscy z Porozumienia).

13:26

Przeciw wnioskowi o wprowadzenie projektu zmian w Kodeksie wyborczym do porządku obrad zagłosowało trzech posłów: Wojciech Maksymowicz, Michał Wypij (Porozumienie) i Grzegorz Puda (PiS).

13:22

Większość rządząca nie zdołała wprowadzić do porządku obrad projektu PiS ws. głosowania korespondencyjnego. Sejm przerywa obrady do 7 kwietnia.

13:21

13:13

13:10

Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie będzie wszczynał postępowań egzekucyjnych za marzec, kwiecień i maj wobec przedsiębiorców, którzy są uprawnieni do zwolnienia ze składek. – Prowadzący firmy nie muszą się śpieszyć ze złożeniem wniosku, mają na to czas do 30 czerwca – podkreśla prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

13:05

13:04

Recesja w Polsce w tym roku jest prawdopodobna, a rząd przygotowuje drugą „tarczę antykryzysową” – powiedział minister finansów Tadeusz Kościński w rozmowie z agencję Reuters.

13:03

13:01

Liczba ofiar koronawirusa SARS-CoV-2 w Iranie wzrosła do 3739 – poinformował rzecznik resortu zdrowia Iranu, Kianush Jahanpur. Łączna liczba osób zakażonych wirusem w Iranie wzrosła do 60500.

12:42

Sejm odrzucił wniosek o odrzucenie informacji premiera na temat sytuacji epidemiologicznej w Polsce – „przeciw” takiemu wnioskowi było 237 posłów, „za” – 219.

12:41

Sejm głosuje za odrzuceniem informacji premiera na temat sytuacji epidemiologicznej w Polsce.

12:40

219 posłów „za” przerwaniem posiedzenia Sejmu, 230 „przeciw” – Sejm wniosek odrzucił.

12:39

Powiatowy Inspektor Sanitarny z Gryfic (woj. zachodniopomorskie) nałożył na nieodpowiedzialnego mężczyznę grzywnę w wysokości 20 tys. zł.

12:38

Sejm głosuje nad wnioskiem o przerwanie posiedzenia.

12:36

Marszałek Elżbieta Witek wznawia posiedzenie Sejmu.

12:35

Nowelizacje tarczy antykryzysowej muszą skupić się na średnich i większych firmach. Od ich przeżycia zależy to, czy utrzymamy całą strukturę gospodarki – mówi Rafał Sonik, przedsiębiorca i sportowiec, właściciel Gemini Holding, gość programu Michała Niewiadomskiego.

12:31

Liczba ofiar koronawirusa SARS-CoV-2 w Hiszpanii w ciągu minionej doby wyniosła 637 – oznacza to, że liczba zgonów z powodu Covid-19 w Hiszpanii spada od czterech dni.

12:21

To najnowsza prognoza analityków Banku Pekao: W całym roku gospodarka skurczy się prawdopodobnie o 4,4 proc.

12:13

W Austrii mniejsze sklepy mają być otwierane od przyszłego tygodnia, będzie to pierwszy krok w stronę łagodzenia reżimu kwarantanny w związku z powodzeniem działań zmierzających do spowolnienia rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS-CoV-2 w tym kraju.

ROBERT JÄGER / APA / AFP

12:11

Gowin: W mojej opinii, w opinii większości posłów Porozumienia, termin wyborów 10 maja jest nierealny.

12:11

Gowin: Będę przekonywał każdego polityka opozycji, by poprzeć projekt zmiany konstytucji, bo to jedyny realny projekt pozwalający na uniknięcie wyborów 10 maja.

12:07

Gowin: Przyspieszone wybory parlamentarne nie wchodzą w grę. Zjednoczona Prawica może liczyć na głosy 18 posłów Porozumienia.

12:05

Gowin: Nieakceptowalny jest dla mnie termin wyborów 10 maja. Nie poprę ustawy ws. głosowania korespondencyjnego. Ustawę poprze jednak większość posłów Porozumienia.

12:04

Gowin: Przekazałem premierowi Morawieckiemu i prezesowi Kaczyńskiemu moją decyzję o dymisji oraz rekomendację, by wicepremierem została pani minister Emilewicz.

12:03

Gowin wskazuje Jadwigę Emilewicz jako kandydatkę Porozumienia na wicepremiera w rządzie.

12:00

11:59

Gowin: Pojawiła się propozycja głosowania czysto korespondencyjnego. Uważam, że taka ustawa jest potrzebna. Równocześnie uważam, że wybory powinny być przesunięte. Jako posłowie Porozumienia zaproponowaliśmy poprawkę polegającą na wprowadzeniu terminu vacatio legis trzymiesięcznego dla tej propozycji. Poprawka ta nie została przyjęta.

11:58

Japonia ogłosi we wtorek stan wyjątkowy w Tokio i sześciu innych prefekturach w celu powstrzymania koronawirusa – poinformował premier Shinzo Abe.

11:51

Wicemarszałek Ryszard Terlecki zarządza przerwę w obradach Sejmu do godziny 12:20.

11:46

Szumowski: Potencjał laboratoriów jest do 13,5 tys. testów na dobę na dzień dzisiejszy. To jest 49 laboratoriów. Obecnie testujemy ok. 8 tys. osób na dobę.

11:46

Szumowski: Medycy mają pierwszeństwo w testowaniu, mają dostęp do tzw. szybkiej ścieżki.

11:45

Szumowski: Gdybyśmy nie wprowadzili restrykcji dzisiaj predykcje mówią (że mielibyśmy) 16,5 tys. osób zdiagnozowanych, zakażonych.

11:43

Szumowski: Pogłoski o moim skrajnym wyczerpaniu są przedwczesne i przesadzone.

11:43

Głos w Sejmie zabiera minister zdrowia Łukasz Szumowski.

11:37

W Indonezji w poniedziałek stwierdzono 218 nowych przypadków koronawirusa SARS-CoV-2 i 11 kolejnych zgonów spowodowanych chorobą Covid-19. Łącznie w Indonezji koronawirusa wykryto jak dotąd u 2491 osób, 209 chorych zmarło.

11:30

Ministerstwo Zdrowia Filipin poinformowało w poniedziałek o 414 kolejnych zakażeniach koronawirusem SARS-CoV-2 i 11 kolejnych zgonach spowodowanych Covid-19 – chorobą wywoływaną przez wirusa. Na Filipinach jak dotąd wirusem zakaziło się 3660 osób, 163 osoby zmarły z powodu Covid-19.

11:26

Rząd Japonii ogłosi we wtorek stan wyjątkowy w Tokio i sześciu innych prefekturach w ramach walki z rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-CoV-2 – zapowiedział premier Japonii Shinzo Abe. Stan wyjątkowy ma obowiązywać przez około miesiąc.

11:21

Dwa tysiące nauczycieli prowadzących zdalne lekcje będzie mogło skorzystać z darmowego dostępu do szerokopasmowego internetu. To efekt akcji „Internet dla edukacji”.

11:20

Grzegorz Braun do premiera: Proszę powiedzieć w którą stronę to zmierza, jeśli rząd Polski wie, dokąd nawiguje?

11:18

Szefowa urzędu kanclerskiego Helge Braun poinformowała w rozmowie z RTL/n-tv, że nie sądzi, aby plany Angeli Merkel, dotyczące nieubiegania się o piątą kadencję na stanowisku kanclerza Niemiec zmieniły się, po tym jak „Bild” napisał w ubiegłym tygodniu, że Merkel rozważa zmianę decyzji w tej kwestii.

Odd ANDERSEN / AFP

11:17

Amerykańscy gubernatorzy zaapelowali do Białego Domu o narodową strategię walki z szybko rozprzestrzeniającym się koronawirusem, ponieważ liczba zgonów gwałtownie wzrosła, a służby zdrowotne ostrzegły, że nadchodzący tydzień może przypominać Pearl Harbor.

11:16

W Sejmie rozpoczyna się sesja pytań poselskich.

11:09

Bosak: Obserwujemy zapaść państwa. Za kilka tygodni zauważą to nawet widzowie TVP.

11:09

Na mównicę wychodzi Krzysztof Bosak z koła Konfederacji.

11:08

Kosiniak-Kamysz: Po trzecie – pakt solidarności na najbliższe miesiące między opozycją a rządzącymi.

11:07

Kosiniak-Kamysz: Po drugie – prawdziwa tarcza antykryzysowa.

11:06

Kosiniak-Kamysz: Po pierwsze musimy utrzymać sprawny system ochrony zdrowia.

11:01

Kosiniak-Kamysz czyta premierowi maile, jakie w ostatnim czasie otrzymał od Polaków dotkniętych skutkami kryzysu wywołanego przez pandemię koronawirusa.

11:00

Na mównicę wychodzi Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PSL.

10:58

Gawkowski: Lewica proponuje świadczenie w wysokości płacy minimalnej dla każdego, kto stracił pracę albo był zmuszony do zamknięcia firmy.

10:55

Gawkowski: Rząd zawiódł w godzinie próby. Pan, panie premierze, ponosi za to odpowiedzialność. W społeczeństwie narasta bunt. Domagamy się wprowadzenia stanu klęski żywiołowej.

10:54

Gawkowski: Dlaczego pan, panie premierze nie wspomniał, że w marcu pół miliona osób straciło pracę.

10:53

Gawkowski: Pan premier mówił bardzo długo, ale mówił niewiele.

10:53

Na mównicę wychodzi Krzysztof Gawkowski z klubu parlamentarnego Lewicy.

10:52

Nowacka: Przed wami jest egzamin z rządzenia. Niestety go oblewacie. Oblewacie go każdego dnia. Widzą to wszyscy.

10:51

Nowacka: Nie jesteśmy dzisiaj w stanie wojny politycznej. 38 mln ludzi prosi: niech zajmie się rząd rozwiązywaniem problemów.

10:51

Na mównicę wychodzi Barbara Nowacka (KO).

10:50

Budka: Jesteśmy gotowi do wspólnej pracy. Tylko błagam – bądźcie uczciwi.

10:48

Budka: Polscy pracodawcy oczekują konkretnej pomocy. Polscy lekarze oczekują środków ochrony, godnych wynagrodzeń.

10:48

W Szwajcarii w niedzielę stwierdzono 822 nowych zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2. Łączna liczba zakażeń wirusem w tym kraju wzrosła do 21100 podał Szwajcarski Federalny Urząd Zdrowia.

Fabrice COFFRINI / AFP

10:47

Budka: Panie premierze – zamiast konkretów, znów puste słowa. Nie macie propozycji, a niestety nie skorzystaliście z dobrych propozycji polskiego Senatu, z dobrych propozycji opozycji.

10:46

Na mównicę wychodzi przewodniczący PO Borys Budka.

10:45

Latos: Podziękować należy za zachowanie społeczeństwa, za dyscyplinę w kwarntannie.

10:44

Latos: Czy nie powinniśmy iść dalej drogą kompromisu, szukania porozumienia?

10:43

Latos: Za tymi rozwiązaniami wszyscy głosowaliśmy razem. Warto w niektórych sprawach pracować razem.

10:41

Latos: Te działania, które są podejmowane, podejmowane są w oparciu o ustawę z 24 października 2008 roku.

10:38

Teraz na mównicę wychodzi poseł Tomasz Latos z PiS.

10:36

Morawiecki: Musimy odszukać nowy punkt równowagi. Świat nie wróci już do stanu sprzed kilku miesięcy.

10:34

Morawiecki: Mierzymy się z sytuacją dramatyczną.

10:32

Morawiecki mówił w Sejmie m.in. o tym, że polski rząd spodziewa się szczytu zachorowań wywołanych koronawirusem SARS-CoV-2 w maju i w czerwcu.

10:30

Morawiecki: Chcemy, aby świat był wolny od rajów podatkowych. To wielkie polskie wezwanie. Dzięki temu w budżecie państw i UE będą środki na walkę z koronawirusem.

10:28

Morawiecki: UE musi wrócić do pomysłów takich jak podatek cyfrowy, podatek od śladu węglowego czy podatek od wielkich korporacji międzynarodowych.

10:23

Morawiecki: Nikt nie wie jak będzie przebiegał kryzys. Trzeba dbać o siłę złotówki, stan finansów publicznych. Pandemia przypomina wpływ jakie miały wszystkie kryzysy jednocześnie.

10:20

Morawiecki: Mamy 800 tysięcy zakontraktowanych testów na koronawirusa. Mamy ogromny zapas testów.

10:19

Morawiecki: Za parę dni będziemy przeprowadzać 8 do 9 tysięcy testów. Państwa znajdujące się na takim etapie, na jakim obecnie jest Polska testowały znacznie mniej osób na milion mieszkańców.

10:15

Morawiecki: Chcemy ograniczyć liczbę zachorowań, wypłaszczać krzywą zachorowań. Nie wiemy czy szczyt zachorowań nastąpi w kwietniu, maju czy czerwcu.

10:14

10:13

Morawiecki: Nikt na świecie nie wie jak będzie dalej wyglądała (epidemia) koronawirusa.

10:12

Morawiecki: Na tym etapie (epidemii) koronawirusa musimy być poddawani ogromnej dyscyplinie. Cały czas jesteśmy na początku walki z koronawirusem.

10:11

Na mównicę sejmową wyszedł premier Mateusz Morawiecki.

10:10

10:07

Rozpoczyna się posiedzenie Sejmu.

10:06

10:05

10:03

10:00

9:53

W ciągu ostatnich 24 godzin odnotowano 954 nowe przypadki koronawirusa w Rosji. To największy dobowy wzrost od początku epidemii.

9:51

Gospodarczym skutkiem epidemii koronawirusa będą m.in. zwolnienia grupowe. Jednak przywołanie ustawy o zwolnieniach grupowych nie pozwala na dowolne wypowiadanie umów o pracę – piszemy w serwisie firma.rp.pl.

9:38

W trosce o zdrowie mamy stwierdziłem, że nie możemy tej Wielkanocy spędzić wspólnie, dlatego, że ryzyko dla osoby starszej jest bardzo duże – mówił w rozmowie z RMF FM szef KPRM Michał Dworczyk.

9:26

– My, jako Kościół, nie wycofamy się nigdy z konkretnej codziennej pomocy dla osób biednych, starszych, ubogich. Jest dziś jeszcze bardziej potrzebna. Nie mamy funduszu centralnego, na który składają się diecezje. Poza funduszem dotyczącym ochrony i pomocy dla osób pokrzywdzonych – mówi arcybiskup Wojciech Polak.

9:22

Przez obowiązek pełnienia bezpłatnych dyżurów nocnych apteki zmuszone są skracać godziny pracy w dzień. Lada chwila może nie być gdzie kupować leków.

9:19

9:14

Nowa Zelandia zachowa reguły ścisłej kwarantanny, której celem jest walka z rozprzestrzenianiem się koronawirusa, mimo pierwszych sygnałów, że udało się spowolnić rozprzestrzenianie się choroby – zapowiedziała premier kraju, Jacinda Ardern. W Nowej Zelandii w ciągu ostatniej doby wykryto 67 zakażeń – najmniej od pięciu dni. Łącznie w kraju wykryto u 1106 osób. Z powodu Covid-19 w kraju zmarła jedna osoba.

9:07

Dowódca Sił Stanów Zjednoczonych w Japonii ogłosił stan zagrożenia zdrowia publicznego w regionie Kanto z powodu rosnącej liczby zachorowań na koronawirus w pobliskim Tokio

9:06

Brytyjski premier Boris Johnson w poniedziałek nadal przebywa w szpitalu w związku z utrzymującymi się u niego symptomami Covid-19 po 10 dniach od wykrycia u niego zakażenia koronawirusem – informuje Reuters.

AFP PHOTO / 10 DOWNING STREET / ANDREW PARSONS / HANDOUT

8:48

Cindy Ord/Getty Images/AFP

8:31

8:27

Wokalistka Marianne Faithfull została hospitalizowana w Londynie po zdiagnozowaniu u niej koronawirusa.

8:26

– Szukamy najlepszych rozwiązań do tego, by te wybory odbyły się w maksymalnie, a właściwie całkowicie bezpieczny sposób. To, że jest bezpieczne, potwierdza publicznie minister Łukasz Szumowski – mówi o głosowaniu korespondencyjnym wicepremier Jacek Sasin.

8:24

8:14

Premier Irlandii Leo Varadkar zarejestrował się jako lekarz. Raz w tygodniu będzie pomagać pracownikom służby zdrowia w walce z pandemią koronawirusa.

8:00

Mimo pandemii koronawirusa, rosyjskie Ministerstwo Obrony naciska na zorganizowanie 9 maja parady z okazji Dnia Zwycięstwa. Do pokazu na Placu Czerwonym w Moskwie przygotowuje się ok. 15 tys. żołnierzy.

7:59

Wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń w rozmowie z TVN24 komentując słowa wicepremiera Jarosława Gowina, który mówił, że 10 maja epidemia w Polsce może być w rozkwicie stwierdził, że stąd właśnie propozycja obozu rządzącego, by przeprowadzić wybory w formie korespondencyjnej.

7:42

57 proc. Polaków źle ocenia pomysł Prawa i Sprawiedliwości dotyczący korespondencyjnego głosowania w wyborach prezydenckich. Większość nie wzięłaby udziału w takich wyborach, gdyby odbyły się w najbliższą niedzielę.

7:38

W Tajlandii w poniedziałek stwierdzono 51 nowych przypadków koronawirusa SARS-CoV-2. Łączna liczba zakażonych wirusem w Tajlandii wzrosła do 2220 – poinformowało Ministerstwo Zdrowia Tajlandii. Liczba ofiar Covid-19 w Tajlandii wzrosła o trzy, do 26.

7:37

7:34

Mieszkańcy robotniczej dzielnicy stolicy Wybrzeża Kości Słoniowej, Abidżanu, w niedzielę zniszczyli powstający ośrodek do prowadzenia testów na obecność koronawirusa – poinformowała policja i resort zdrowia WKS.

7:23

Do 14 kwietnia zawieszono kolej w Indiach, po raz pierwszy od 167 lat. 20 tys. starych składów zostało przekształconych w oddziały dla osób zakażonych koronawirusem.

7:10

Liczba zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2 w Niemczech wzrosła w ciągu ostatniej doby o 3677. Łączna liczba zakażonych w Niemczech wzrosła do 95391 – wynika z danych Instytutu Roberta Kocha.

THOMAS KIENZLE / AFP

6:56

Ministerstwo Zdrowia Indii poinformowało, że liczba zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2 w tym kraju przekroczyła 4 tysiące – zakażenie wykryto u 4067 osób. Jak dotąd w Indiach w wyniku Covid-19 zmarło 109 osób.

6:50

6:48

Pandemia zagraża nie tylko zdrowiu, ale i demokracji – alarmują obrońcy praw człowieka – piszemy w „Rzeczpospolitej”.

6:42

6:39

Wiosenne zakupy świąteczne przynosiły nawet 5 mld zł dodatkowej sprzedaży. W tym roku nie ma to szans, bo klienci muszą stać w kolejkach.

6:33

6:27

6:25

Trzeba uważać na skok na kasę populistów, którzy zechcą wyrwać jak najwięcej pod hasłem ochrony tych w potrzebie. Jeszcze bardziej trzeba uważać na zachłanność zamożnych – pisze na łamach „Rzeczpospolitej” Grzegorz W. Kołodko.

6:23

W szpitalach wciąż brakuje środków ochronnych. Tymczasem Agencja Rezerw Materiałowych wystawiła zimą na sprzedaż ponad 62 tys. masek, a 5 tys. wysłała do Chin – piszemy w „Rzeczpospolitej”.

6:21

Nabór do służby wojskowej ciągle trwa. Zainteresowanych nie brakuje, bo spędzając czas w domach przed komputerami, szukają pracy – pisze w „Rzeczpospolitej” Marek Kozubal.

6:17

Pierwszej od trzech dekad recesji w tym roku nie unikniemy, spierać można się tylko o jej głębokość i długość. Spośród 32 uczestników konkursu prognostycznego „Rzeczpospolitej” najwięksi pesymiści liczą się ze spadkiem PKB w 2020 r. o 5 proc.

6:13

6:11

Projekt Tarczy 2.0 zawiera kilka rozwiązań, które mają pomóc skuteczniej walczyć z rozprzestrzenianiem epidemii. Mocno ingerują w strefę prywatności obywateli – piszemy w „Rzeczpospolitej”.

6:09

6:06

6:02

Początek tygodnia może przynieść rozstrzygnięcia co do terminu wyborów. Koalicja Obywatelska wzywa, by nie brać w nich udziału, jeśli będą w maju – pisze w „Rzeczpospolitej” Michał Kolanko.

5:55

Koronawirus może przetrwać na zewnętrznej warstwie maseczki ochronnej przez tydzień, a na stali nierdzewnej i plastiku przez cztery dni – twierdzą naukowcy z Uniwersytetu w Hongkongu.

Damien MEYER / AFP

5:41

W Singapurze w niedzielę wykryto 120 nowych przypadków zakażenia koronawirusem – to największy dobowy wzrost liczby zakażonych od początku epidemii koronawirusa SARS-CoV-2 w tym kraju – informuje tamtejsze Ministerstwo Zdrowia.

ROSLAN RAHMAN / AFP

5:24

Minister zdrowia Gwatemali Hugo Monroy poinformował, że kraj ten zwrócił się do władz USA, by te ograniczyły liczbę deportowanych do Gwatemali imigrantów z tego kraju do 25 w jednym samolocie, w związku ze staraniami o zmniejszenie tempa rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS-CoV-2.

5:20

W Grecji kwarantannie poddano drugi obóz dla uchodźców, po tym jak u 53-letniego mężczyzny przebywającego na terenie obozu wykryto koronawirusa SARS-CoV-2 – podało greckie Ministerstwo ds. Imigracji.

Manolis LAGOUTARIS / AFP

5:05

W Korei Południowej w poniedziałek wykryto 47 nowych zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2. Oznacza to, że po raz pierwszy od szczytu epidemii wirusa w Korei Południowej, który miał miejsce 29 lutego (wówczas w kraju wykryto 909 nowych zakażeń koronawirusem), liczba zakażeń wykrytych w ciągu doby w tym kraju spadła poniżej 50.

4:55

W Meksyku w niedzielę wykryto 253 nowych zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2. Łączna liczba osób, u których wykryto zakażenie koronawirusem w tym kraju wzrosła do 2143. Liczba ofiar Covid-19 w Meksyku w niedzielę wzrosła o 15 – do 94.

4:54

Premier Japonii Shinzo Abe może już we wtorek ogłosić w kraju stan wyjątkowy, który ma ułatwić walkę z rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-CoV-2 – pisze dziennik „Yomiuri Shimbun”.

STR / JIJI PRESS / AFP

4:53

4:38

W USA w wyniku zakażenia się koronawirusem SARS-CoV-2 zmarło jak dotąd 9633 osób – podaje CNN. Niedziela była trzecim kolejnym dniem, w którym liczba ofiar Covid-19 (choroby wywołanej przez koronawirusa) w USA w ciągu doby przekroczyła tysiąc.

4:25

W Chinach kontynentalnych stwierdzono w niedzielę 39 nowych zakażeń koronawirusem, z czego 38 dotyczyło osób, które przybyły do Chin spoza granic tego kraju – informuje chińska Komisja Zdrowia Publicznego.

Hector RETAMAL / AFP

4:10

W Polsce jak dotąd koronawirusa SARS-CoV-2 wykryto u 4102 osób. W wyniku Covid-19 zmarły 94 osoby.

Wzrost liczby potwierdzonych przypadków koronawirusa w Polsce
Infogram

4:05

4:00

Na całym świecie koronawirusem zakaziło się 1273499 osób. W wyniku Covid-19, choroby wywoływanej przez wirus SARS-CoV-2, zmarło 69451 osób. Za wyleczone uznaje się 262351 osób, u których wykryto zakażenie się wirusem.

W USA wirusem zakaziło się 336673 osób. W Hiszpanii – 131646 osób, we Włoszech zakażone zostało 128948 osób, w Niemczech – 100123, we Francji – 92839, w Chinach – 81708 osób, w Iranie – 58226, w Wielkiej Brytanii – 47806, w Turcji – 27069, w Szwajcarii – 21100, w Belgii – 19691, w Holandii – 17851, w Kanadzie – 15512, w Austrii – 12051, w Brazylii – 11281, w Portugalii – 11278, w Korei Południowej – 10237.

W wyniku Covid-19 we Włoszech zmarło 15887 osób, w Hiszpanii – 12641, w USA – 9616, we Francji – 8078, w Wielkiej Brytanii – 4934, w Iranie – 3603, w Chinach – 3331, w Holandii – 1766, w Niemczech – 1584, w Belgii – 1447.

Koronawirus SARS-CoV-2, znany wcześniej jako 2019-nCoV po raz pierwszy pojawił się w Wuhan prawdopodobnie w połowie listopada 2019 roku.

Pierwszym dużym ogniskiem epidemii koronawirusa był targ z owocami morza w Wuhan, który władze zamknęły 1 stycznia w związku z rozpowszechnianiem się choroby.

Na początku stycznia władze Chin oficjalnie przyznały, że zachorowania w Chinach powoduje nowy wirus z rodziny koronawirusów - wirusów odzwierzęcych (inne znane wirusy z tej rodziny to m.in. SARS i MERS).

Istnieje hipoteza, że wirus przeniósł się ze zwierząt na człowieka w wyniku jedzenia mięsa dzikich zwierząt: nietoperzy, węży lub łuskowców.

Objawy COVID-19, choroby wywoływanej przez koronawirus to gorączka, kaszel, ból mięśni, osłabienie. W ponad 80 proc. przypadków przebieg choroby jest łagodny i przypomina przebieg grypy. WHO szacuje śmiertelność nowego koronawirusa na poziomie ok. 3,4 proc. (w przypadku grypy - 0,1 proc.).

W grupie podwyższonego ryzyka w związku z epidemią koronawirusa są osoby starsze lub cierpiące na choroby przewlekłe. Zarażenie się wirusem ma natomiast zwykle bardzo łagodny przebieg u dzieci.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA