fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Indie zamieniają pociągi w szpitale. Kolej zamknięta

AFP
Do 14 kwietnia zawieszono kolej w Indiach, po raz pierwszy od 167 lat. 20 tys. starych składów zostało przekształconych w oddziały dla osób zakażonych koronawirusem.

Indyjska sieć kolejowa jest czwartą największą na świecie. To największy pracodawca w kraju. Choć odnotowano zaledwie 4288 przypadków koronawirusa i doszło do 117 zgonów, mobilne oddziały mogą wspomóc system opieki zdrowotnej, gdyby doszło do gwałtownego wzrostu zachorowań.

"Teraz kolej zaoferuje pacjentom czyste, oczyszczone i higieniczne otoczenie, aby mogli spokojnie wyzdrowieć" - napisał na Twitterze minister kolei Piyush Goyal.

Przed epidemią w Indiach każdego dnia poruszało się ponad 20 tys. pociągów, które obsługiwały 7349 stacji. Wprowadzone przez władze zamknięcie kraju spowodowało, że ponad 68 tys. km tras zostało wyłączonych. W Indiach funkcjonują tylko pociągi towarowe.

Władze kolei poinstruowały szefów regionalnych o wybranie składów, które mogą być zamienione w szpitale. Mają być w gotowości w razie nagłej potrzeby. W ciągu pierwszych dwóch tygodni przygotowanych będzie 5000 oddziałów. 

Każdy wagon będzie w stanie pomieścić 16 pacjentów, stanowisko dla pielęgniarek i lekarzy oraz skład na sprzęt medyczny.

Rząd Indii zobowiązał również fabryki kolejowe do oceny możliwości produkcji łóżek szpitalnych, noszy, wózków medycznych, masek, środków sanitarnych, fartuchów i aparatury medycznej, takiej jak respiratory do użytku w szpitalach kolejowych i innych szpitalach rządowych.

Źródło: CNN
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA