fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Koronawirus we Włoszech. Porty zamknięte dla migrantów

AFP
Władze Włoch poinformowały, że z powodu pandemii koronawirusa porty morskie nie są obecnie bezpieczne, dlatego statki organizacji pozarządowych, które przewożą migrantów, nie będą mogły dokować.

Decyzję podjęto po tym, jak statek obsługiwany przez niemiecką grupę Sea-Eye zabrał z Libii grupę około 150 osób i skierował się w stronę Włoch.

Wprowadzony w kraju stan wyjątkowy ma obowiązywać do 31 lipca, ale nie jest wykluczone, że termin ten zostanie przedłużony.

Nowe rozporządzenie podpisali wczoraj ministrowie spraw wewnętrznych i transportu. Nowe przepisy przyjął również minister zdrowia Roberto Speranza, pochodzący z partii lewicowej, która zawsze wspierała kampanie na rzecz ochrony migrantów.

W pierwszych dwóch miesiącach tego roku liczba łodzi przypływających do Włoch spadała, jednak w marcu odnotowano kolejny wzrost. Zbiegło się to z początkiem epidemii koronawirusa.

W sumie we Włoszech zmarło ponad 17 tys. osób, co stawia kraj na pierwszym miejscu pod względem liczby ofiar. Od 21 lutego potwierdzono ponad 135 przypadków zachorowań.

Na początku epidemii statki organizacji pozarządowych wstrzymały swoje działania na Morzu Śródziemnym, jednak w ubiegłym tygodniu pomoc migrantom zaczęła nieść jednostka Alan Kurdi.

"Nawet gdy życie w Europie prawie się zatrzymało, prawa człowieka muszą być chronione" - przekonywali na Twitterze członkowie grupy Sea-Eye.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA