fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Koronawirus: Ponad pięć tysięcy zachorowań w Polsce. Kolejne 23 ofiary

AFP
Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 205 nowych przypadkach koronawirusa w Polsce i śmierci 23 zakażonych pacjentów. Liczba potwierdzonych przypadków SARS-CoV-2 wzrosła do 5205. Z powodu koronawirusa w Polsce zmarło dotąd 159 osób.

W środę po godzinie 18 ministerstwo zdrowia poinformowało, że odnotowano 205 nowych przypadków koronawirusa w Polsce. Łącznie w ciągu ostatniej doby liczba zachorowań wzrosła o 357.

Nowe przypadki dotyczą: 16 osób z woj. wielkopolskiego, 15 osób z woj. śląskiego, 12 osób z woj. podkarpackiego, 5 osób z woj. zachodniopomorskiego, 4 osób z woj. lubuskiego, 4 osób z woj. świętokrzyskiego, 3 osób z woj. opolskiego, 1 osoby z woj. pomorskiego.

Resort przekazał również, że dwa przypadki przypisane do województwa podkarpackiego zostaną przeniesione do województw lubelskiego i małopolskiego.

W wieczornym komunikacie poinformowano o śmierci 2223 kolejnych osób. To 2 osób z woj. mazowieckiego, 4 osoby z woj. kujawsko-pomorskiego, 3 osoby z woj. śląskiego i po jednej osobie z woj. wielkopolskiego, woj. podlaskiego, woj. pomorskiego i woj. świętokrzyskiego. Większość to osoby starsze z chorobami współistniejącymi.

Łączna liczba odnotowanych w Polsce przypadków koronawirusa to 5205. Zmarło 159 pacjentów.

Koronawirus SARS-CoV-2, znany wcześniej jako 2019-nCoV po raz pierwszy pojawił się w Wuhan prawdopodobnie w połowie listopada 2019 roku.

Pierwszym dużym ogniskiem epidemii koronawirusa był targ z owocami morza w Wuhan, który władze zamknęły 1 stycznia w związku z rozpowszechnianiem się choroby.

Na początku stycznia władze Chin oficjalnie przyznały, że zachorowania w Chinach powoduje nowy wirus z rodziny koronawirusów - wirusów odzwierzęcych (inne znane wirusy z tej rodziny to m.in. SARS i MERS).

Istnieje hipoteza, że wirus przeniósł się ze zwierząt na człowieka w wyniku jedzenia mięsa dzikich zwierząt: nietoperzy, węży lub łuskowców.

Objawy COVID-19, choroby wywoływanej przez koronawirus to gorączka, kaszel, ból mięśni, osłabienie. W ponad 80 proc. przypadków przebieg choroby jest łagodny i przypomina przebieg grypy. WHO szacuje śmiertelność nowego koronawirusa na poziomie ok. 3,4 proc. (w przypadku grypy - 0,1 proc.).

W grupie podwyższonego ryzyka w związku z epidemią koronawirusa są osoby starsze lub cierpiące na choroby przewlekłe. Zarażenie się wirusem ma natomiast zwykle bardzo łagodny przebieg u dzieci.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA