fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Rośnie liczba ofiar we Francji. Trzeci dzień wzrostu

AFP
Francuska służba zdrowia poinformowała we wtorek o 499 nowych zgonach spowodowanych epidemią koronawirusa. Łącznie w kraju z powodu choroby zmarły 3523 osoby.

W ciągu ostatniej doby we Francji odnotowano 17-proc. wzrost liczby zgonów. Trzeci dzień z rzędu rośnie liczba ofiar.

Do tej pory władze informowały tylko o osobach, które zmarły w szpitalach. W najbliższym czasie dane mają być uzupełnione o zgony w domach spokojnej starości, co prawdopodobnie spowoduje gwałtowny wzrost liczby ofiar.

Łącznie we Francji zachorowało 52128 osób. Stan ponad 5 tys. pacjentów jest poważny. 

Od początku epidemii w kraju stopniowo zwiększana jest liczba miejsc na oddziałach intensywnej terapii. Obecnie szpitale mogą przyjąć niemal 14,5 tys. pacjentów wymagającej szczególnej opieki.

Koronawirus SARS-CoV-2, znany wcześniej jako 2019-nCoV po raz pierwszy pojawił się w Wuhan prawdopodobnie w połowie listopada 2019 roku.

Pierwszym dużym ogniskiem epidemii koronawirusa był targ z owocami morza w Wuhan, który władze zamknęły 1 stycznia w związku z rozpowszechnianiem się choroby.

Na początku stycznia władze Chin oficjalnie przyznały, że zachorowania w Chinach powoduje nowy wirus z rodziny koronawirusów - wirusów odzwierzęcych (inne znane wirusy z tej rodziny to m.in. SARS i MERS).

Istnieje hipoteza, że wirus przeniósł się ze zwierząt na człowieka w wyniku jedzenia mięsa dzikich zwierząt: nietoperzy, węży lub łuskowców.

Objawy COVID-19, choroby wywoływanej przez koronawirus to gorączka, kaszel, ból mięśni, osłabienie. W ponad 80 proc. przypadków przebieg choroby jest łagodny i przypomina przebieg grypy. WHO szacuje śmiertelność nowego koronawirusa na poziomie ok. 3,4 proc. (w przypadku grypy - 0,1 proc.).

W grupie podwyższonego ryzyka w związku z epidemią koronawirusa są osoby starsze lub cierpiące na choroby przewlekłe. Zarażenie się wirusem ma natomiast zwykle bardzo łagodny przebieg u dzieci.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA