fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Niemcy: Z powodu koronawirusa na wolność wyjdzie około 1000 więźniów

AFP
Nadrenia Północna-Westfalia planuje zwolnić z więzień około 1000 osadzonych. Cele mają być wykorzystane jako pomieszczenia do odbywania kwarantanny.

Władze regionu obawiają się, że koronawirus może opanować w niekontrolowany sposób więzienia i areszty.

Zgodnie z planem, na wolność wyjdą osoby, których wyroki kończą się w najbliższym czasie. 

- Przestępcy seksualni i osoby skazane za inne brutalne przestępstwa zostały wyraźnie wykluczone z tego planu - podkreślił minister sprawiedliwości Peter Biesenbach.

- W tej chwili mamy tylko kilka wolnych pomieszczeń - dodał. W rozmowie z dziennikarzami przekazał, że liczy na to, iż podobne kroki zostaną podjęte w innych krajach związkowych.

Koronawirus SARS-CoV-2, znany wcześniej jako 2019-nCoV po raz pierwszy pojawił się w Wuhan prawdopodobnie w połowie listopada 2019 roku.

Pierwszym dużym ogniskiem epidemii koronawirusa był targ z owocami morza w Wuhan, który władze zamknęły 1 stycznia w związku z rozpowszechnianiem się choroby.

Na początku stycznia władze Chin oficjalnie przyznały, że zachorowania w Chinach powoduje nowy wirus z rodziny koronawirusów - wirusów odzwierzęcych (inne znane wirusy z tej rodziny to m.in. SARS i MERS).

Istnieje hipoteza, że wirus przeniósł się ze zwierząt na człowieka w wyniku jedzenia mięsa dzikich zwierząt: nietoperzy, węży lub łuskowców.

Objawy COVID-19, choroby wywoływanej przez koronawirus to gorączka, kaszel, ból mięśni, osłabienie. W ponad 80 proc. przypadków przebieg choroby jest łagodny i przypomina przebieg grypy. WHO szacuje śmiertelność nowego koronawirusa na poziomie ok. 3,4 proc. (w przypadku grypy - 0,1 proc.).

W grupie podwyższonego ryzyka w związku z epidemią koronawirusa są osoby starsze lub cierpiące na choroby przewlekłe. Zarażenie się wirusem ma natomiast zwykle bardzo łagodny przebieg u dzieci.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA