fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Czarny dzień w Hiszpanii. Rekordowa liczba zgonów

AFP
W ciągu ostatniej doby w Hiszpanii z powodu koronawirusa zmarły 832 osoby. Liczba zakażonych to ponad 72 tys.

Od czwartku do piątku w Hiszpanii z powodu epidemii zmarło 769 osób. Kolejna doba była jeszcze dotkliwsza, ponieważ oficjalnie poinformowano o śmierci 832 osób.

Rząd nie wyklucza zaostrzenia kontroli, a ogłoszone dwa tygodnie temu zamknięcie kraju już zostało przedłużone do 11 kwietnia.

Łącznie w całym kraju liczba chorych to 72248. W piątek informowano o nieco ponad 64 tys. przypadków.

- Zrobiliśmy, co było konieczne na każdym etapie i dalej będziemy to realizować - powiedziała w rozmowie z "Guardianem" hiszpańska minister spraw zagranicznych Arancha González Laya.

Koronawirus SARS-CoV-2, znany wcześniej jako 2019-nCoV po raz pierwszy pojawił się w Wuhan prawdopodobnie w połowie listopada 2019 roku.

Pierwszym dużym ogniskiem epidemii koronawirusa był targ z owocami morza w Wuhan, który władze zamknęły 1 stycznia w związku z rozpowszechnianiem się choroby.

Na początku stycznia władze Chin oficjalnie przyznały, że zachorowania w Chinach powoduje nowy wirus z rodziny koronawirusów - wirusów odzwierzęcych (inne znane wirusy z tej rodziny to m.in. SARS i MERS).

Istnieje hipoteza, że wirus przeniósł się ze zwierząt na człowieka w wyniku jedzenia mięsa dzikich zwierząt: nietoperzy, węży lub łuskowców.

Objawy COVID-19, choroby wywoływanej przez koronawirus to gorączka, kaszel, ból mięśni, osłabienie. W ponad 80 proc. przypadków przebieg choroby jest łagodny i przypomina przebieg grypy. WHO szacuje śmiertelność nowego koronawirusa na poziomie ok. 3,4 proc. (w przypadku grypy - 0,1 proc.).

W grupie podwyższonego ryzyka w związku z epidemią koronawirusa są osoby starsze lub cierpiące na choroby przewlekłe. Zarażenie się wirusem ma natomiast zwykle bardzo łagodny przebieg u dzieci.

Źródło: The Guardian
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA