fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

WHO: Bardzo wysokie ryzyko w związku z koronawirusem

AFP
- Nasi epidemiolodzy bez przerwy obserwują rozwój wypadków. Teraz oceniamy, że bardzo wysoki jest poziom ryzyka w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa - powiedział szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Dyrektor generalny WHO wystąpił na codziennej konferencji prasowej poświęconej epidemii koronawirusa na świecie.

- Ciągły wzrost przypadków koronawirusa na świecie i liczba dotkniętych w ostatnich dniach państw to bez wątpienia powód do niepokoju - powiedział Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Dodał, że WHO zmieniła swą ocenę ryzyka w związku z epidemią na poziom "bardzo wysoki" w odniesieniu do całego świata.

- Obserwujemy mające ze sobą związek ogniska Covid-19 w wielu krajach, jednak w większości przypadków można znaleźć związek ze znanymi już kontaktami lub grupami przypadków koronawirusa. Nie widzimy dowodów, że wirus rozprzestrzenia się masowo wśród społeczności - oświadczył Ghebreyesus.

- Wciąż mamy szansę powstrzymać koronawirusa - zapewnił. Dodał, że w tym celu należy podejmować zdecydowanie i odpowiednio wcześnie niezbędne kroki, izolować i leczyć pacjentów oraz ustalać listy osób, z którymi chorzy mieli kontakt.

Szef Światowej Organizacji Zdrowia poinformował, że w ciągu ostatniej doby w Chinach potwierdzono 329 nowych przypadków koronawirusa, najmniej od ponad miesiąca. Według stanu z godz. 6 rano czasu szwajcarskiego, w Chinach odnotowano 78959 przypadków koronawirusa, 2791 osób zmarło. Poza Chinami koronawirus potwierdzono w 49 państwach (4351 przypadków), 67 chorych zmarło.

Jak mówił Ghebreyesus, od czwartku doniesienia o koronawirusie napłynęły z Danii, Estonii, Litwy, Holandii i Nigerii - wszystkie przypadki mają związek z włoskim ogniskiem choroby.

Wirus trafił z Włoch do 14 państw (24 przypadki), z Iranu do 11 krajów (97 przypadków).

Największe ogniska wirusa istnieją obecnie w Chinach, Korei Południowej, we Włoszech i w Iranie.

W Polsce jak dotąd nie potwierdzono żadnego przypadku zarażenia wirusem 2019-nCoV.

Epidemia rozpoczęła się w grudniu 2019 r. w Wuhan w chińskiej prowincji Hubei.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA