fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Korea Północna

Korea Północna krytykuje planowane ćwiczenia Amerykanów

AFP
Korea Północna skrytykowała Waszyngton za plan przeprowadzenia w przyszłym miesiącu wspólnych ćwiczeń wojskowych z Koreą Południową, ponieważ negocjacje w sprawie arsenału jądrowego Pjongjangu stanęły w martwym punkcie.

W ubiegłym roku Stany Zjednoczone i Korea Południowa odwołały wspólne ćwiczenia powietrzne Vigilant Ace. Miało to pomóc w rozmowach z Koreą Północną.

Rzecznik Pentagonu  David Eastburn powiedział w tym tygodniu, że Stany Zjednoczone "nie mają zamiaru odwołać wspólnych ćwiczeń" w tym roku.

Korea Północna uważa, że zapowiedź ta jest równoznaczna z "deklaracją konfrontacji", która może zagrozić procesowi dyplomatycznemu.

- Wielokrotnie podkreślaliśmy, że wspólne ćwiczenia wojskowe zmuszą nas do ponownego rozważenia ważnych kroków, które już podjęliśmy - powiedział Kwon Jong Gun z ministerstwa spraw zagranicznych Korei Północnej.

- Nasza cierpliwość sięga limitu - dodał w rozmowie z agencją KCNA.

Kwon był członkiem delegacji Korei Północnej podczas rozmów z USA w Szwecji w zeszłym miesiącu. Pjongjang zakończył rozmowy obwiniając Waszyngton o brak nowych rozwiązań.

Negocjacje stanęły w martwym punkcie od czasu szczytu w Hanoi. Donald Trump nie zgodził się wówczas na złagodzenie sankcji nałożonych na Koreę Północną.

Od tego czasu Pjongjang przeprowadził serię testów pocisków rakietowych.

Źródło: AFP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA