fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Korea Północna

Korea Północna: Nie będzie negocjacji z USA, dopóki nie zmienią swojej wrogiej polityki

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un
AFP
Korea Północna zapowiedziała, że nie chce dalej rozmawiać ze Stanami Zjednoczonymi, dopóki Waszyngton nie przerwie „wrogiej polityki”. Według oficjalnych komunikatów USA „nie zrobiły nic”, aby przygotować się do rozmów w Sztokholmie.

W sobotę Stany Zjednoczone i Korea Północna zakończyły toczone na poziomie roboczym negocjacje na temat denuklearyzacji, przy czym Pjongjang poinformował o zerwaniu rozmów, a Waszyngton określił je jako „dobre”.

Negocjatorzy z obu stron spotkali się w Sztokholmie, aby wznowić rozmowy denuklearyzacyjne, które utknęły w martwym punkcie po fiasku drugiego szczytu z udziałem prezydenta USA Donalda Trumpa i przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Una.

Kim Myong-gil, główny negocjator z Północy, powiedział dziennikarzom po spotkaniu ze swoim amerykańskim odpowiednikiem Stephenem Biegunem, że rozmowy zerwano z powodu nieprzedstawienia przez USA żadnych nowych propozycji. Wyrażając swoje „wielkie niezadowolenie”, powiedział, że negocjacje zostały zerwane. Dodał także, że to do USA będzie należało skorygowanie kursu i utrzymanie dialogu lub „na zawsze zostaną zamknięte drzwi” do niego.

Negocjator z Korei zapowiedział, że czy Pjongjang utrzyma moratorium na nuklearne i międzykontynentalne testy rakiet balistycznych, czy też „ożywi je”, będzie zależało wyłącznie od USA.

Stany Zjednoczone na zerwanie rozmów w Sztokholmie zareagowały zupełnie inaczej. - Wczesne komentarze delegacji KRLD nie odzwierciedlają treści ani ducha dzisiejszej trwającej 8 i pół godziny dyskusji - stwierdziła rzeczniczka Departamentu Stanu Morgan Ortagus w wydanym oświadczeniu.

Tymczasem Ministerstwo Spraw Zagranicznych Korei Południowej wydało w niedzielę oświadczenie, w którym wyraża nadzieje na kontynuowanie dialogu. „Nie nastąpił faktyczny postęp w negocjacjach, ale oceniamy, że jest to początek negocjacji z nową delegacją z Korei Północnej i oczekujemy, że tempo dialogu będzie kontynuowane” - stwierdził południowokoreański resort dyplomacji.

Źródło: rp.pl/ Yonhap
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA