fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Konsumenci

Skarga nadzwyczajna Ziobry na wyrok ws. lichwiarskiej pożyczki

Zbigniew Ziobro
Fotorzepa, Jerzy Dudek
Dług okazał się rujnujący. Pożyczkodawcy mieli bez uzasadnienia zyskać za dużo. Zbigniew Ziobro składa kolejną skargę nadzwyczajną w sprawie umowy na „lichwiarską pożyczkę".

Rzecz dotyczy wyroku SR w Łańcucie. Bożena i Sławomir K. zawarli w lipcu 1999 r. z Lucyną L.M. umowę pożyczki na 20 tys. zł. Mieli je zwrócić do 5 września 1999 r. wraz z kwotą „dodatkową" 3 tys. zł. W razie spóźnienia, mieli płacić 200 zł za każdy dodatkowy dzień.

W listopadzie 1999 r. SR w Łańcucie wydał nakaz solidarnej zapłaty 23 tys. zł z odsetkami za każdy dzień zwłoki. Oraz zapłaty 6 tys. zł wraz z ustawowymi odsetkami, które małżeństwo miało pożyczyć w niesprecyzowanym terminie.

W skardze nadzwyczajnej prokurator generalny zarzuca wyrokowi SR w Łańcucie naruszenie zasady demokratycznego państwa prawnego urzeczywistniającego zasadę sprawiedliwości społecznej.

– Sama kwota odsetek, których wartość została oderwana od należności głównej poprzez ich określenie kwotowo, wynosi blisko 1,5 mln zł. Nie ma też dowodów na istnienie drugiej pożyczki 6 tys. zł, a obowiązek jej zapłaty potwierdził sąd – wynika z uzasadnienia skargi.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA