fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Konflikty zbrojne

Szwecja: Zdjęcie na FB dowodem zbrodni wojennych

Flickr
24-letni Raed Abdulkareem został skazany przez szwedzki sąd na sześć miesięcy więzienia za zbrodnie wojenne. Dowodem w sprawie było zdjęcie, jakie mężczyzna umieścił na Facebooku w 2015 roku. 24-latek pozuje na nim przy pozbawionych głów ciałach. Obok widać też talerz, na którym leży ludzka głowa.

Zdjęcia zamieszczono na Facebooku w lipcu 2015 roku. W październiku tego samego roku widoczny na nich mężczyzna poprosił o azyl w Szwecji. 24-latek utrzymuje, że walczył w szeregach irackiej armii przeciwko Daesh.

Policja natrafiła na zdjęcie prowadząc śledztwo w sprawie kradzieży, której dopuścił się Abdulkareem. Mężczyzna odsiaduje już wyrok za to przewinienie.

Sąd skazując go na sześć miesięcy więzienia za zdjęcie umieszczone w sieci podkreślał, że nawet nieżyjący ludzie mają prawo do zachowania godności - zgodnie ze szwedzkim prawem i Konwencją Genewską.

Prokurator Reena Devgun przekonywała, że 24-latek pozując przy ciałach potraktował zmarłych w sposób upokarzający. - A to jest zbrodnią wojenną - dodała.

Skazany odrzuca stawiane mu zarzuty. Twierdzi, że był zmuszony do pozowania do tego zdjęcia.

Po odbyciu kary Abdulkareem ma być deportowany do Iraku. Zostanie też objęty zakazem wjazdu do Szwecji do 2026 roku.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA