fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Konflikty zbrojne

Ekspertka ONZ ostrzega: Ryzyko wojny atomowej jest wysokie

stock.adobe.com
Ryzyko użycia broni atomowej jest najwyższe od czasu II wojny światowej - twierdzi Renata Dwan, dyrektor Instytutu ONZ ds. Badań Naukowych nad Rozbrojeniem. Jej zdaniem świat powinien traktować to zagrożenie bardziej poważnie.

Dwan zwróciła uwagę, że wszystkie kraje posiadające broń atomową obecnie realizują programy jej modernizacji. Dodała, że w związku ze strategiczną rywalizacją między Chnami i USA zmienia się rzeczywistość kontroli zbrojeń.

Ponadto - jak mówiła Dwan - tradycyjne metody kontroli zbrojeń są osłabiane przez pojawianie się nowych typów konfliktów, a także rosnącą obecność grup zbrojnych, sił sektora prywatnego a także nowych technologii, które zacierają różnice między ofensywą i obroną.

Dwan przekonywała, że - na czym media się nie skupiają - "ryzyko wojny atomowej jest obecnie szczególnie wysokie, a ryzyko skorzystania z broni atomowej, jest najwyższe od czasu II wojny światowej".

Reuters przypomina, że dotychczas 122 państwa podpisały Traktat o zakazie broni jądrowej, jak dotąd ratyfikowały go jednak jedynie 23 państwa (musi to zrobić 50 państw, aby układ wszedł w życie). Układowi zdecydowanie sprzeciwiają się USA i Rosja oraz pozostałe mocarstwa atomowe.

Według Dwan świat nie powinien lekceważyć zagrożenia stwarzanego przez broń atomową.

- To jak myślimy o tym i jak się zachowujemy wobec ryzyka i zarządzania ryzykiem, wydaje mi się ważnym i pilnym pytaniem, które nie jest w pełni odzwierciedlone w (pracach) Rady Bezpieczeństwa ONZ - stwierdziła.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA