fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Konflikt na Ukrainie

Ukraina: Rosja chce składować na Krymie broń jądrową

Minister obrony Ukrainy Andrij Taran
Wikimedia Commons/Attribution 4.0 International (CC BY 4.0)/https://www.mil.gov.ua
Minister obrony Ukrainy Andrij Taran powiedział w środę, że Rosjanie planują przechowywać na Krymie broń jądrową. Jego zdaniem w 2021 roku dojdzie do "istotnych prowokacji wojskowych”.

Jak powiedział minister obrony Ukrainy Andrij Taran, Rosja przygotowuje Krym do potencjalnego składowania na nim broni jądrowej. Ostrzegł także, że Moskwa może zaatakować Ukrainę w celu zapewnienia dostaw wody dla anektowanego półwyspu.

Przemawiając w Parlamencie Europejskim w Brukseli, Taran powiedział również, że nie może wykluczyć, że siły rosyjskie na Krymie mogą w 2021 roku „podjąć istotne prowokacje wojskowe”. Nie przedstawił jednak dowodów na poparcie tych twierdzeń.

Rosyjskie ruchy wojskowe podsyciły obawy, że Moskwa przygotowuje się do wysłania sił na Ukrainę. Kreml twierdzi, że wojska nie stanowią zagrożenia i pozostaną w tym rejonie tak długo, jak będzie to konieczne.

Wysoki rangą urzędnik Kremla Dmitrij Kozak powiedział w zeszłym tygodniu, że Rosja będzie zmuszona bronić swoich obywateli na wschodzie Ukrainy w zależności od skali konfliktu zbrojnego w tym kraju.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA