fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Konflikt na Ukrainie

Rosja i Ukraina już zapowiadają kolejną wymianę jeńców

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski
AFP
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i jego rosyjski odpowiednik Władimir Putin ustalili, że „niezwłocznie” rozpoczną się prace dotyczące nowej wymiany więźniów - poinformowało biuro Zełenskiego.

We wtorek obaj prezydenci rozmawiali ze sobą telefonicznie. Zełenski i Putin złożyli sobie życzenia z okazji zbliżających się (prawosławnych) świąt oraz pogratulowali sobie wymiany jeńców, do której doszło 29 grudnia. Ponadto strony z zadowoleniem przyjęły niedawne podpisanie umowy na tranzyt rosyjskiego gazu przez terytorium Ukrainy - poinformowało biuro prezydenta Ukrainy na Facebooku.

Rosja i Ukraina rzutem na taśmę przedłużyły tranzyt rosyjskiego gazu przez Ukrainę. Przy okazji oba kraje zakończyły inne gazowe spory. - Jednocześnie podpisany został cały kompleks umów i kontraktów i są one wielką transakcją pakietową, która przywróciła równowagę interesów stron - mówił po podpisaniu umów w poniedziałek Aleksiej Miller, prezes Gazpromu.

Dowiedz się więcej: Umowa gazowa Rosji i Ukrainy podpisana

Pakiet dokumentów podpisały cztery podmioty: Gazprom, Naftogaz Ukrainy, operator ukraińskich magistrali i ministerstwo prawa Ukrainy.

W komunikacie biura Zełenskiego podano, że prezydenci zgodzili się też niezwłocznie przystąpić do zatwierdzania list kolejnych zatrzymanych, w celu przeprowadzenia ich wymiany, w tym Ukraińców przetrzymywanych na Krymie i Rosjan zatrzymanych na Ukrainie.

„Strony wyraziły też nadzieję, że w najbliższej przyszłości wejdzie w życie całkowite zawieszenie broni wzdłuż linii frontu w Donbasie” - dodano.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA