fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Konflikt na Ukrainie

Rosja odgrodziła Krym od Ukrainy

AFP
Rosja zakończyła budowę ogrodzenia wzdłuż granicy między okupowanym od 2014 roku przez Rosjan Krymem a pozostałą częścią Ukrainy - informuje BBC.

Ogrodzenie ma długość 60 km, zwieńczone jest drutem kolczastym i naszpikowane elektroniką - podkreśla BBC.

Rosja anektowała Krym w 2014 roku - najpierw zajęła należący do Ukrainy półwysep, a następnie przeprowadziła tam referendum, którego wyników nie uznaje jednak społeczność międzynarodowa, dla której Krym jest wciąż częścią terytorium Ukrainy, które obecnie jest okupowane przez Rosjan.

Rosyjska służba bezpieczeństwa, FSB wyjaśnia, że ogrodzenie jest konieczne, aby przeciwdziałać "próbom infiltracji (Krymu) przez sabotażystów (z Ukrainy)".

FSB podkreśla również, że ogrodzenie uniemożliwi przemyt broni, narkotyków, alkoholu i innej kontrabandy na terytorium Krymu.

Ogrodzenie zawiera czujniki elektroniczne, które mają reagować na drgania związane z próbami nielegalnego sforsowania go. W ogrodzeniu umieszczono również urządzenia radiolokacyjne - podkreśla FSB.

BBC przypomina, że po aneksji Krymu przez Rosję, ogrodzenia na granicy z Rosją zaczęła stawiać też Ukraina. Jedno z takich ogrodzeń znajduje się w obwodzie chersońskim, w pobliżu Krymu.

Źródło: BBC
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA