Sprawozdawca ONZ: Izraelskie osiedla to zbrodnia wojenna

Izraelskie osiedla we Wschodniej Jerozolimie oraz na Zachodnim Brzegu są równoznaczne ze zbrodnią wojenną - ocenił specjalny sprawozdawca ONZ ds. sytuacji w zakresie praw człowieka na okupowanych terytoriach palestyńskich Michael Lynk, wzywając państwa do obciążania Izraela kosztami okupacji.

Aktualizacja: 09.07.2021 18:19 Publikacja: 09.07.2021 17:33

Palestyńczycy protestują przeciw izraelskiemu osiedlu w pobliżu miasta Nablus na Zachodnim Brzegu, f

Palestyńczycy protestują przeciw izraelskiemu osiedlu w pobliżu miasta Nablus na Zachodnim Brzegu, fot. z 6 lipca 2021 r.

Foto: AFP

Michael Lynk wystąpił na sesji Rady Praw Człowieka ONZ. Izrael nie uznaje mandatu specjalnego sprawozdawcy i nie współpracuje z nim.

- Dochodzę do wniosku, że izraelskie osiedla są równoznaczne ze zbrodnią wojenną - powiedział Lynk.

Sprawozdawca zaznaczył, że osiedla naruszają bezwzględny zakaz przenoszenia przez siły okupacyjne części swej ludności cywilnej na okupowane terytoria, a co za tym idzie wyczerpane zostają znamiona zbrodni wojennej określone na mocy Rzymskiego Statutu Międzynarodowego Trybunału Karnego (ICC).

- Utrzymuję, że ten fakt zmusza społeczność międzynarodową (...) do wyjaśnienia Izraelowi, że jego nielegalna okupacja oraz lekceważenie prawa międzynarodowego i opinii społeczności międzynarodowej nie może już dłużej być bezkosztowe - mówił w Genewie Michael Lynk.

Wiele państw uważa izraelskie osadnictwo w Jerozolimie Wschodniej i na Zachodnim Brzegu za sprzeczne z prawem międzynarodowym. Izrael nie zgadza się z tym, powołując się na historyczne związki z tą ziemią oraz na względy bezpieczeństwa.

W osobnym oświadczeniu specjalny sprawozdawca ONZ ds. sytuacji w zakresie praw człowieka na okupowanych terytoriach palestyńskich stwierdził, że izraelskie osiedla stanowią "motor 54-letniej okupacji izraelskiej". Przekazał, ze we Wschodniej Jerozolimie i na Zachodnim Brzegu jest ok. 300 osiedli, w których żyje ponad 680 tys. izraelskich osadników.

Przedstawiciel USA - najbliższego sojusznika Izraela i państwa, które ma status obserwatora w Radzie Praw Człowieka ONZ - nie był na liście uczestników debaty.

Ambasador UE przy ONZ w Genewie Lotte Knudsen powiedziała, że w świetle prawa międzynarodowego osiedla są nielegalne.

- Działania takie jak przymusowe transfery, eksmisje, wyburzanie i konfiskata domów tylko eskalują i tak już napiętą sytuację - podkreśliła.

Michael Lynk wystąpił na sesji Rady Praw Człowieka ONZ. Izrael nie uznaje mandatu specjalnego sprawozdawcy i nie współpracuje z nim.

- Dochodzę do wniosku, że izraelskie osiedla są równoznaczne ze zbrodnią wojenną - powiedział Lynk.

Pozostało 87% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Wydarzenia
RZECZo...: powiedzieli nam
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Wydarzenia
Nie mogłem uwierzyć w to, co widzę
Wydarzenia
Polscy eksporterzy podbijają kolejne rynki. Przedsiębiorco, skorzystaj ze wsparcia w ekspansji zagranicznej!
Materiał Promocyjny
Jakie możliwości rozwoju ma Twój biznes za granicą? Poznaj krajowe programy, które wspierają rodzime marki
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Wydarzenia
Żurek, bigos, gęś czy kaczka – w lokalach w całym kraju rusza Tydzień Kuchni Polskiej