fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Konflikt izraelsko-palestyński

Izrael zbuduje kolejne osiedle na Zachodnim Brzegu

AFP
Minister obrony Izraela ogłosił plan budowy nowego osiedla w Hebronie. Kilka tygodni temu Stany Zjednoczone oświadczyły, że nie uznają już takich miejsc za nielegalne.

Posunięcie w Hebronie na Zachodnim Brzegu wywołało gniew wśród Palestyńczyków. Oskarżyli oni prezydenta Donalda Trumpa o danie zielonego światła na realizację podobnych przedsięwzięć.

Minister obrony Izraela Naftali Bennett powiedział, że rozbudowa osiedla spowoduje podwojenie liczby ludności do około 800. Strzeżone przez setki żołnierzy osiedle otoczone jest przez około 200 tys. Palestyńczyków.

Miasto Hebron jest świętym miejscem zarówno dla muzułmanów, jak i Żydów. Dochodzi tam często do starć między Palestyńczykami a siłami Izraela.

Ministerstwo Obrony poinstruowało odpowiednie departamenty o przekazanie władzom miasta planów dotyczących rozbudowy osiedla.

Palestyński urzędnik Saeb Erekat powiedział, że nowy plan jest wynikiem decyzji USA z 18 listopada o zaprzestaniu uznawania izraelskich osiedli za nielegalne.

Decyzja ta przełamała trwające od dziesięcioleci porozumienie, zgodnie z którym, osiedla postrzegane były w świetle prawa międzynarodowego za nielegalne, a ich obecność stoi na przeszkodzie w uzyskaniu pokoju.

Źródło: AFP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA