fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Konflikt USA-Iran

CNN: USA wyślą setki żołnierzy do Arabii Saudyjskiej

US DoD, materiały prasowe
Administracja Donalda Trumpa umacnia swoje budzące kontrowersje związki wojskowe z Arabią Saudyjską wysyłając setki amerykańskich żołnierzy do tego kraju w czasie, gdy relacje USA z Iranem pozostają wyjątkowo napięte - informuje CNN.

500 amerykańskich żołnierzy ma trafić do bazy sił powietrznych znajdującej się na wschód od Rijadu - twierdzi dwóch przedstawicieli Pentagonu. W Prince Sultan Air Base znajduje się już niewielka liczba amerykańskich żołnierzy i personelu pomocniczego, rozpoczęto też przygotowania do umieszczenia tam baterii Patriotów. W bazie trwa modernizacja pasa startowego.

USA chcą umieścić żołnierzy w saudyjskiej bazie, ponieważ z szacunków zagrożeń dokonanych przez Pentagon wynika, że irańskim rakietom trudno byłoby dosięgnąć celu znajdującego się w tak odległym miejscu.

Decyzja o wysłaniu żołnierzy USA do Arabii Saudyjskiej zapada w czasie, gdy relacje Waszyngtonu z Rijadem są bardzo wrażliwe ze względu na ponadpartyjny gniew kongresmenów na sposób, w jaki administracja Donalda Trumpa podeszła do sprawy zamordowania w Turcji saudyjskiego dziennikarza Dżamala Chaszukdżiego.

Biały Dom podkreśla jednak, że zobowiązał się do obrony Arabii Saudyjskiej przeciwko irańskiej agresji.

W ubiegłym miesiącu Biały Dom ogłosił, że w związku z napięciami w relacjach z Iranem wysyła 1000 dodatkowych żołnierzy na Bliski Wschód, ale nie wskazał, do jakich krajów trafią ci żołnierze. Jak pisze CNN żołnierze wysyłani do Arabii Saudyjskiej to część owego wzmocnienia wojskowej obecności USA na Bliskim Wschodzie.

Kongres nie został formalnie poinformowany o decyzji administracji, ale jeden z jego urzędników powiedział CNN, że kongresmeni zostali poinformowani nieformalnie, a ogłoszenie decyzji ma nastąpić w przyszłym tygodniu.

Według przedstawicieli Pentagonu po modernizacji bazy lotniczej, do której mają trafić Amerykanie, z bazy tej mają móc korzystać myśliwce F-22 i inne myśliwce USA.

Jak dotąd ani Pentagon, ani Arabia Saudyjska nie komentują sprawy ewentualnego rozmieszczenia amerykańskich żołnierzy w bazie pod Rijadem.

Źródło: CNN
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA