fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Konflikt Polska-Izrael

Jad Waszem o klipie z "polskim Holokaustem": Niedopuszczalne

screen z filmu na youtube.com
Cieszymy się, że inicjatorzy kampanii o "polskim Holokauście" wycofali z publikacji swój film - napisał instytut Jad Waszem, komentując spot amerykańskiej fundacji rodziny Rudermanów.

Fundacja zbiera w internecie podpisy pod petycją o zerwanie stosunków dyplomatycznych z Polską przez Stany Zjednoczone. W środę zaprezentowała też film "Pójdę do więzienia", na którym amerykańscy Żydzi wyrażają swoje obawy względem nowelizacji ustawy o IPN. "Będę za nimi tęsknić, gdy mnie nie będzie" - mówi na nim matka wskazując na dwójkę siedzących obok dzieci. "Żadne polskie więzienie mnie dziś nie przestraszy" - zapowiada z kolei starszy mężczyzna. Następnie wszyscy aktorzy powtarzają "Polski Holokaust", co ich zdaniem może ściągnąć na nich karę w postaci więzienia. Film posiada napisy w językach angielskim i hebrajskim. W środę po godz. 21.00 fundacja Rudermanów wycofała film z youtube'a.

Kampanię i sam film krytykowały organizacje żydowskie w Polsce i na świecie. W czwartek swoje stanowisko w tej sprawie zaprezentował też instytut Jad Waszem.

"Kampania mająca na celu pozyskiwanie amerykańskich Żydów przeciwko nowelizacji polskiej ustawy o IPN zawiera szereg nieścisłości historycznych, a także stwierdzenia takie jak polski Holokaust, uznane przez Jad Waszem za niedopuszczalne" - napisał instytut na swoim koncie na Twitterze.

"Cieszymy się, że inicjatorzy kampanii wycofali z youtube'a swój film" - zaznaczył Jad Waszem.

Ciekawy sposób na zwrócenie uwagi potencjalnie zainteresowanych petycją znaleźli też polscy internauci. Jeden z nich zarejestrował domenę podobną do tej, pod którą znajduje się kontrowersyjna petycja. Wpisując neverdeny.com zamiast neverdeny.org internauci trafią na stronę w angielskiej Wikipedii, opisującą, jak Polacy pomagali Żydom w czasie II wojny światowej.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA