fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Konfederacja

Krzysztof Bosak o Białorusi: Obserwować. Polska nie powinna ingerować

Fotorzepa, Jakub Czermiński
- Nie jest rolą naszych polityków i naszego państwa czynne angażowanie się w niepokoje w ościennym państwie, szczególnie w państwie, w którym ostatnio nasz rząd dokładał starań, żeby poprawić relacje. Nie jest naszą rolą wykonywanie pracy politycznej za naród Białoruski - uważa poseł Konfederacji Krzysztof Bosak.

W wielu miastach Białorusi doszło w niedzielę wieczorem do starć obywateli z milicją. Białorusini wyszli na ulice w ramach sprzeciwu wobec władzy. 

Wiele osób zarzuca władzy, że doszło do sfałszowania wyników wyborów prezydenckich. CKW poinformowała w poniedziałek rano, że ubiegający się o reelekcję Aleksander Łukaszenko zdobył ponad 80 proc. głosów.

- To wygląda zdecydowanie lepiej niż zdarzenia z Majdanu na Ukrainie. Życzmy Białorusinom, żeby sytuacja w ich kraju rozwijała się w takim kierunku, żeby nikt nie zginął. Myślę, że przede wszystkim (Polska powinna - red.) spokojnie obserwować. Jeżeli wydawać jakiekolwiek stanowiska, to bardzo ostrożne - powiedział w rozmowie z Polsat News poseł Konfederacji Krzysztof Bosak.

Czytaj także: Polskie MSZ apeluje do władz Białorusi

- Jeżeli społeczeństwo białoruskie zechce zrobić wystąpienia tak szerokie i silne, że doprowadzą do zmiany władzy, to ta zmiana prędzej czy później nastąpi. Żadna władza nie jest w stanie się utrzymać przy braku akceptacji większości społeczeństwa - dodał.

Poseł Konfederacji dodał, że nie wierzy w oficjalny wynik wyborów. - Jest wiele państw na świecie, które nie mają uczciwych wyborów, z którymi pozostałe państwa utrzymują relacje handlowe czy polityczne, bo chcą zagwarantować swoim obywatelom jak najlepsze warunki - powiedział.

Zdaniem Bosaka błędem ostatnich 20 lat było wspieranie przez polskie władze białoruskie opozycji. - Im bardziej to robiły, tym opozycja była słabsza i tym gorsze mieliśmy relacje z władzami, z którymi inne państwa robiły interesy - ocenił.

Źródło: Polsat News
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA